Artykuły

Beczka z gościem

Dejan Dukovski, autor głośnej sztuki "Beczka prochu", będzie gościem gdańskiego teatru Wybrzeże.

W spotkaniu będą uczestniczyć: polska tłumaczka sztuki Doro­ta Jovanka Cirlić, reżyserka gdańskiego przedstawienia Grażyna Ka­nia i aktorzy gdańskiej "Beczki prochu". Dejan Dukovski jest absolwentem wy­działu dramaturgii i podyplomowej filo­zofii na uniwersytecie w Skopje. Zade­biutował sztuką "Bałkańska", wystawio­ną przez National Theater in Shtip w Ma­cedonii (1987). Potem były takie sztuki, jak "The Balkan Vampire" (1989 r.), "Siljan The Stork" (sztuka dla dzieci), "The Giant and The Seven Dwarfs" oraz "Balkan Is Not Dead".

Najbardziej znaną sztuką Dukovskiego jest "Beczka prochu". Dramat, napi­sany w połowie lat 90. po pierwszych walkach etnicznych w byłej Jugosławii, jest wstrząsającą opowieścią o świecie, w którym jedynym argumentem staje się przemoc. W 11 scenach kolejne ofiary stają się katami. Sztukę przetłumaczono na język niemiecki, angielski, polski, serbsko-chorwacki, holenderski, szwedzki, węgierski, rosyjski i japoński. Wystawio­no ją na kilkunastu scenach teatralnych.

Prapremiera "Beczki prochu" odbyła się w Teatrze Narodowym w Skopje w 1993 roku, następnie wystawiono ją w Teatrze Dramatycznym w Belgradzie. W 1996 r. przedstawienie otwierało je­den z najbardziej prestiżowych festiwa­li teatralnych w Europie - Bonner Bien­nale. Spektakl zebrał entuzjastyczne re­cenzje w Bułgarii, Niemczech i Austrii. W 1998 r. odwiedził Polskę podczas fe­stiwalu Kontakt w Toruniu.

Goran Paskaljevics dokonał adaptacji filmowej tekstu Dejana Dukovskiego - film "Bure banita" nagrodzono na fe­stiwalu w Wenecji, był także nomino­wany do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny.

W teatrze Wybrzeże w Gdańsku "Be­czkę prochu" przygotowała w ubiegłym roku młoda reżyser Grażyna Kania. Przedstawienie było polską prapremierą sztuki macedońskiego dramaturga i pol­skim debiutem trzydziestoletniej reży­serki, która wcześniej pracowała w tea­trach Berlina i Weimaru. Spektakl zebrał dobre recenzje i zdobył III nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Teatral­nym Kontakt 2002 w Toruniu.

Dukovski mieszka w Skopje i w Ham­burgu, gdzie jest zatrudniony jako etato­wy dramaturg Deutches Schauspielhause. Jego najnowszą sztukę "Dracula" wy­stawił w ubiegłym roku National Thea­ter w Maribor (Slovenia).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji