Artykuły

Katowice. Urodzinowy koncert Jerzego Artysza

Z okazji 75. urodzin wybitnego śpiewaka, barytona Jerzego Artysza (na zdjęciu) w niedzielę (20 listopada) w studio Polskiego Radia odbędzie się koncert jubileuszowy, w którym wystąpi jubilat oraz m.in. alcistka Jadwiga Rappe i Orkiestra Warszawskiej Opery Kameralnej pod dyrekcją Kaia Baumanna.

Wystąpią także mezzosopranistka Anna Radziejewska, bas-baryton Jarosław Bręk i kontratenor Artur Stefanowicz.

W programie koncertu znajdą się m.in. arie z oratoriów i oper Georga Friedricha Haendla, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Antonio Vivaldiego, a także Cztery sonety miłosne Tadeusza Bairda, które zaśpiewa sam Artysz.

Jerzy Artysz urodził się 18 listopada 1930 r. w Sochaczewie. Studiował śpiew i grę na skrzypcach w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Klasę śpiewu ukończył z wyróżnieniem w 1959 r., następnie kontynuował studia wokalne w Mediolanie.

Śpiewak jest laureatem międzynarodowych konkursów wokalnych w Moskwie (1957), Tuluzie (1959) i Genewie (1960). Debiutował - jeszcze jako student - na łódzkiej scenie operowej, z którą związał się w latach 1958-1963. W 1964 r. został solistą Teatru Wielkiego w Warszawie. 26 lat później skupił się na pracy pedagogicznej za granicą.

Współpracował także jako śpiewak i reżyser z Warszawską Operą Kameralną. W 1986 r. kreował partię Edypa w prapremierze opery "Edyp i Jokasta" Josepa Solera w Teatro Liceu w Barcelonie. Polski baryton występował także na scenach m.in. w Austrii, Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech, a także w Izraelu, Kanadzie i USA.

Jerzy Artysz ma w swoim repertuarze najważniejsze partie barytonowe w dziełach muzyczno-scenicznych, począwszy od wczesnego baroku, poprzez okres klasyczno-romantyczny, aż po współczesność, m.in. Minosa w "Ariannie" Georga Friedricha Haendela, Figara w "Cyruliku Sewilskim" Gioacchino Rossiniego, Amonastra w "Aidzie" Giuseppe Verdiego oraz role tytułowe w "Pimpinone" Georga Philippa Telemanna, "Don Giovannim" Wolfganga Amadeusza Mozarta i "Holendrze Tułaczu" Richarda Wagnera.

Od pewnego czasu Artysz poświęca się głównie pracy pedagogicznej - w latach 1990-94 był dyrektorem artystycznym szkoły operowej w Barcelonie, jest też profesorem Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej w Warszawie. Był też dyrektorem artystycznym Letniej Szkoły Operowej przy Teatrze Fortuny w Reus w Hiszpanii.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji