Artykuły

Płock. Aktorzy założyli Teatr Per Se

Mamy w Płocku nowy teatr. Prywatny! Niezależną scenę założyło trzech aktorów z Teatru Dramatycznego: Pogonowski, Gładyś i Bała. Na koniec listopada szykują pierwszą premierę. Teatr nazywa się Per Se, czyli z łaciny - sam z siebie.

- Kiedy Mariusz Pogonowski zrezygnował na pewien czas z etatu w Teatrze Dramatycznym, wpadł na pomysł, by zrobić coś własnego, niezależnego - opowiada Piotr Bała. - Uderzył do nas, swoich kumpli ze sceny, czyli Pawła Gładysia i mnie. Zgodziliśmy się. Mariusz założył nawet firmę. Pod swoje skrzydła wziął nas Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.

Wprawdzie trzej młodzi aktorzy pracy mąją co niemiara w swoim rodzimym teatrze, ale obiecali sobie, że przynajmniej raz w sezonie zaproszą płocczan na nowe przedstawienie sceny Per Se. Będą też przypominać stare - jeśli tylko przypadną publiczności do gustu.

To ma być prawdziwy prywatny teatr, z biletami i stroną internetową (plockte-atr.pl). Pierwsza premiera - już 26 listopada - w POKiS.

- Będzie to "Sztuka" Yasminy Rezy, francuska komedia cieszącą się powodzeniem na scenach całego świata - zapowiada Bała. - Rzecz inteligentna, nie typowo farsowa. Jej bohaterowie to trzech wieloletnich przyjaciół: zamożny

lekarz, inżynier oraz trzeci, ofiara losu, dawniej handlarz biustonoszami, dziś zatrudniony w hurtowni papierniczej. Jeden z przyjaciół kupuje za ogromne pieniądze obraz, płótno zamalowane białą farbą. Tak zaczyna się konflikt...

Aktorzy reżyserują wspólnie, muzykę nagrał Piotr Bała (perkusja) i Piotr Tobota (bas) - oświetleniowiec spektaklu. - Przedstawienie będzie niezbyt długie, trwa około godziny. Chcieliśmy umieścić je jak najbliżej życia, nawet reklamówki do spektaklu nagraliśmy na płockich ulicach. Na Tumskiej pod katedrą rozmawiamy ze sobą tekstami ze sztuki. Pokażemy je w lokalnej telewizji - opowiada Piotr Bała.

Na zdjęciu: plakat do spektaklu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji