Artykuły

Łódź. Laureaci Festiwalu Szkół Teatralnych

Julian Świeżewski z Akademii Teatralnej w Warszawie zdobył Grand Prix XXXII Festiwalu Szkół Teatralnych, który zakończył się w niedzielę. Aktor otrzymał nagrodę 15 tys. zł ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jury, w którym zasiadali: aktorzy - Agata Kulesza i Bartłomiej Topa, szef Teatru Wybrzeże w Gdańsku Adam Orzechowski, krytyk teatralny Jacek Wakar oraz Violetta Laszczka z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego od wtorku obejrzało 11 konkursowych przedstawień przygotowanych przez studentów uczelni teatralnych z Krakowa, Łodzi, Warszawy i Wrocławia.

Wyniki ogłoszono w niedzielę w Teatrze Nowym w Łodzi. Grand Prix i nagrodę finansową w wysokości 15 tys. zł "za wybitną osobowość sceniczną" jurorzy przyznali Świeżewskiemu (na zdjęciu), który zaprezentował się w spektaklach: "Ecce homo!!!" w reżyserii Krzysztofa Majchrzaka oraz "Szkice z Dostojewskiego" Mai Komorowskiej.

Za kreacje w pierwszym z tych przedstawień uhonorowano również Anetę Gołębiewską i Piotra Marzeckiego, którym przyznano dwie równorzędne pierwsze nagrody po 5 tys. zł.

Cztery wyróżnienia po 3 tys. zł przypadły: Dominikowi Rybiałkowi, Magdalenie Koleśnik i Wiktorii Węgrzyn z PWST w Krakowie oraz Pawłowi Dobkowi z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a sześć wyróżnień po 1 tys. zł odebrali: Ewelina Przybyła, Maciej Charyton i Lena Schimscheiner z PWST w Krakowie, Ewa Jakubowicz z AT w Warszawie oraz Waldemar Krawczyk i Tomasz Piotrowski z wrocławskiej szkoły teatralnej.

Swoje nagrody wręczyła też publiczność, która wybierała najbardziej elektryzującą aktorkę i najbardziej elektryzującego aktora. Tytuły te trafiły do Aleksandry Przybył i Pawła Dobka z łódzkiej filmówki. Ten ostatni został również wyróżniony przez łódzkich dziennikarzy.

Tradycyjnie przyznawano również nagrodę im. Jana Machulskiego "Bądź orłem, nie zniżaj lotów" - ufundowaną w 1991 r. przez pomysłodawcę festiwalu. Nagroda wręczana największej indywidualności festiwalu trafiła w tym roku do Pauliny Szostak z warszawskiej AT.

Od początku, czyli od 1983 roku, Festiwal Szkół Teatralnych jest organizowany przez Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi. Na pomysł jego zorganizowania wpadł ówczesny dziekan wydziału aktorskiego Jan Machulski. Współorganizatorem festiwalu jest łódzki Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka.

W ramach łódzkiego festiwalu pierwsze sukcesy aktorskie odnosili m.in. Michał Żebrowski, Borys Szyc, Robert Więckiewicz, Ewa Kacprzyk, Rafał Królikowski, Agnieszka Krukówna, Kinga Preiss, Sonia Bohosiewicz, Zbigniew Zamachowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji