Artykuły

Opole. Przyjedzie czołówka performerów

Galeria Sztuki Współczesnej organizuje wystawę, której głównym tematem ma być performance i granice, które przełamuje. A także to, czy działania artystów są dla odbiorców zrozumiałe. Do Opola przyjadą też najbardziej znani performerzy. Na czym polega ich sztuka?

Arti Grabowski

Zajmuje się performance, photo performance, filmem i sztuką wideo. Jest także pedagogiem, aktorem i muzykiem. Należy do najwyżej cenionych artystów performance art młodego pokolenia.

Współpracuje z alternatywnym teatrem Porywacze ciał. Razem z Anną Syczewską tworzą artystyczno-kuratorski duet Toothsystem.

Sztuką performance zajmuje się od 1998 roku, w tym czasie zrealizował ponad 200 działań: performansów, happeningów, interwencji artystycznych, spektakli teatralnych prezentowanych na festiwalach sztuki performance, festiwalach teatralnych oraz przeglądach sztuki wideo na całym świecie.

*

Izabela Chamczyk

Malarka, performerka, buntowniczka. Pracuje w różnorodnych mediach nieustannie redefiniując ich granice, w ideę jej działań wpisane są emocje. Jej sztuka silnie oddziałuje na widza, wzbudza kontrowersje i dyskusje. W roku 2013 przeprowadziła kontrowersyjny projekt pt: Wojna Dwunastomiesięczna, w ramach którego zrealizowała 12 wystaw w 12 różnych miastach, w 12 galeriach, czasem działając rebeliancko. Mieszka i pracuje w Warszawie.

*

Konrad Smoleński

Zajmuje się muzyką, rzeźbą, instalacją i instalacją dźwiękową, performance a także fotografią. Należał do poznańskiej grupy artystycznej Penerstwo, był animatorem sceny Pink Punk , współtworzył zespoły: Mama, Kristen, K.O.T., Sixa. W latach 1999-2002 uczestniczył w działaniach Stada Prusa. W twórczości artysta szczególnie wykorzystuje możliwości, jakie daje połączenie sfery audio i akcja na żywo z elementami instalacji, wideo i praktyki zrób to sam. Wraz z Danielem Szwedem tworzy grupę BNNT, w której działaniach ważny jest element performatywny ? zaskakujący sound bombing - furgonetka z zamaskowanymi artystami pojawia się w przestrzeni publicznej i oddziaływuje intensywnym dźwiękiem i terrorystycznym wizerunkiem ? kominiarki, instrument przypominający rakietę typu Tomahowk.

*

Anna-Maria Karczmarska

Artystka wizualna, performerka, scenografka i kostiumografka. Jej prace śledzą performatykę wyglądu pod kątem społecznym, historycznym i kulturowym. Od kilku lat tworzy krótkie filmy na taśmie 16 mm, budujące alternatywne historie. W 2007 roku stworzyła cykliczny performance Objawienie w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, w 2010 roku wyreżyserowała performance Skala z Pawłem Smagałą w Operze Narodowej w Warszawie, w 2011 roku wraz z Krzysztofem Kaliskim stworzyła performance Koncert po zbiorach w Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Od 2005 roku związana z teatrem. Współpracowała m.in. z Krzysztofem Garbaczewskim ( m.in. Chór sportowy i Odyseja w Teatrze Kochanowskiego w Opolu - w ramach spektaklu Odyseja wyreżyserowała performance Monolog kobiecy z udziałem Aleksandry Cwen). Żyje i pracuje w Krakowie.

*

Łukasz Prus-Niewiadomski

Polski artysta intermedialny, twórca instalacji, filmów, fotograf i performer. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Uczestniczył w międzynarodowych projektach artystycznych, m.in. polsko-norweskim Shaping Time organizowanym przez PWSFTviT w Łodzi oraz Flaggfabrikken ? Center for Photography and Contemporary Art w Bergen, jak też Hit the Ground we współpracy z grupą szwajcarskich artystów z Relax Studio. Mieszka i pracuje w Warszawie.

*

Wolodymyr Topij

Zajmuje się sztuką performance, malarstwem oraz pisze ikony. W swojej twórczości zajmuje się metafizyką, analizą świadomości i życia we współczesnej kulturze masowej. Mieszka i pracuje we Lwowie.

*

Grupa INIRE

Tworzą ją Krzysztof Pawlik i Małgorzata Dancewicz.

On to kompozytor, twórca wideoartu, prezentacji multimedialnych i scenicznych, realizacji audiowizualnych oraz eksperymentalnych programów radiowych Autor muzyki teatralnej oraz realizacji audiowizualnych do spektakli teatralnych.

Ona to z kolei artystka sztuk wizualnych i VJ, performerka eksperymentująca na gruncie sound art, kuratorka projektów performatywnych. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół związków sztuki i nowych technologii i wpływu audiowizualności na rozwój sztuk performatywnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji