Artykuły

Poznań. Radio skończyło 87 lat

24 kwietnia 1927 roku o godzinie 17 poznańska rozgłośnia, jako trzecia w kraju - po warszawskiej i krakowskiej - zadebiutowała w eterze. I to jak! Transmisją z poznańskiego Teatru Wielkiego opery "Pomsta Jontkowa" Bolesława Wallek-Walewskiego.

- Najpierw było słychać uderzenia zegara, później hejnał z ratuszowej wieży. Przemawiał prezydent Cyryl Ratajski. Radio założył Związek Samorządów Wielkopolskich. Nie żadne ministerstwo z Warszawy - tak początki wspomina na swojej stronie sam jubilat.

Poznańska rozgłośnia jako pierwsza w kraju nadała transmisję z meczu - w sierpniu 1929 roku Warta wygrała 5:2 z mistrzem Holandii Philipsem Eindhoven. W Poznaniu także narodziła się gimnastyka radiowa. "Okno otworzyć, ramiona opuścić i maksymalnie wspiąć się na palcach. Wdech! Wydech! - zachęcał lektor.

Radio przed wojną specjalizowało się w słuchowiskach, przyciągając najlepszych literatów, m.in. Emila Zegadłowicza. Przed wojną należało do europejskiej czołówki. Nadawało średnio 8,5 godziny programu dziennie. Kontynuatorem tradycji Radia Poznańskiego jest Regionalna Rozgłośnia Polskiego Radia w Poznaniu - Radio Merkury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji