Artykuły

Wałbrzych. Śladami lewitujągo świętego u Szaniawskiego

Reżyser Marcin Wierzchowski wchodzi w świat bożego prostaczka z XVII w. Premiera spektaklu "Dekalog: Volare" 26 kwietnia.

Signore e signori, Il circo arrivato! Panie i Panowie, "latający cyrk" w Wałbrzychu! Sensacja, zagadka, gwałtu, rety, co się dzieje! Małpi teatr, ewolucyjne skoki, wielkie odkrycia! Niesamowita rewia szympansów, galeria ludzkich osobliwości i jeden pielgrzym - podlotek rozbujany w chmurach, który gotów jest unieść się nad horyzont cywilizacji.

Tym razem zabierze widzów w podróż śladami tajemniczego czempiona lewitacji - Józefa z Copertino. Ów boży prostaczek, Giuseppe Desa, w 1663 roku przeszedł do historii Kościoła Katolickiego jako latający święty. Rok przed tym, jak Izaak Newton, na marginesie swoich badań nad rzekomo zawartym w Biblii kodem do Wszechświata, ogłosił prawo ciążenia. Czy doświadczenia Józefa (i tych, którzy byli świadkami jego licznych podniebnych akrobacji) i wyliczenia Newtona się wykluczają? Próbował to w 2011 roku sprawdzić podczas swojej podróży do Copertino pewien polski reżyser, a efekty śledztwa przedstawia w VOLARE.

Signore e signori, Józef z Copertino lubił powtarzać, że człowiek musi przeciąć sznurek, który trzyma go przy ziemi. VOLARE patrzy zarówno na lot, jak i na sznurek. Kto gotowy na skok? Kto widział nożyczki?

***

325. Premiera: 50. sezon artystyczny Teatru Dramatycznego im. Szaniawskiego

Podziękowania reżysera dla Magdaleny Miklasz oraz Karoliny Pietrzykowskiej za wsparcie na wstępnym etapie prac nad ideą spektaklu.

Partnerami spektaklu są: ANTALIS POLAND Sp. z o.o. i Wałbrzyski Ośrodek Kultury

26 kwietnia 2014/ godz. 19.00 - premiera

27 kwietnia 2014/ godz. 18.00 -- po spektaklu zapraszamy na spotkanie widzów z realizatorami i dyskusję

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji