Artykuły

Kielce. IV Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie

Debata o pokoju, wystawy, koncerty i warsztaty to tylko niektóre z punktów programu tygodniowych IV Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko - Żydowskich. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to "Szalom - Pokój". Spotkania rozpoczną się w piątek.

IV Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko - Żydowskie otwierają dwie wystawy fotograficzne: "Przybyli, odeszli są: Żydzi polscy" oraz "Kolory prawosławia". Pierwsza pokazuje drogę Żydów do Polski i ich życie i działalność na ziemiach polskich oraz obecność Żydów polskich we współczesnej sztuce.

Druga z wystaw przedstawia różnorodność polskiego prawosławia; na fotografiach widać barwne wiejskie i miejskie cerkwie, koloryt świątecznych i codziennych obrzędów religijnych oraz postaci związanych z prawosławiem. Początek wystawy w piątek o godz. 17 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.

W sobotę w Teatrze im. Stefana Żeromskiego odbędzie się koncert "O Duszo Wielka" w wykonaniu Chóru Towarzystwa Przyjaciół Bielin "Sabbaton", solistki chóru synagogi warszawskiej Szir Awiw Anny Hajduk oraz Włodzimierza Kiniorskiego. Wtedy też wręczone zostaną Nagrody im. Hany Goldszajd i Dawidka Rubinowicza za krzewienie postaw akceptacji i otwartości oraz Nagrody Menora Przyjaźni za działalność publicystyczną i dziennikarską.

Następnego dnia w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach odbędą się debaty, które mają odpowiedzieć na pytania: "Czy chrześcijaństwo jest religią pokoju" oraz "Pokój. Jak to się robi". W dyskusji udział wezmą dziennikarze, publicyści oraz przedstawiciele kościoła i środowisk żydowskich. Wieczorem uczestnicy Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich wysłuchają koncertu w wykonaniu polskiego chazana, rabina Symchy Kellera i jego przyjaciół z Gminy Żydowskiej w Łodzi.

Jak poinformowała sekretarz Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, które jest współorganizatorem Spotkań, Anna Snoch intencją projektu "Symcha Keller i przyjaciele" było tworzenie żywej, współczesnej muzyki żydowskiej. Tradycyjne pieśni żydowskie - niguny z okresu XVIII-XX wieku są grane w sposób naturalny i prawdziwy. Pieśni te towarzyszą życiu społeczności żydowskiej przy okazji uroczystości i świąt.

"Usłysz Panie moje słowa..." to hasło drugiego świętokrzyskiego spotkania psalmicznego z udziałem rabina Stasa Wojciechowicza z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie oraz krajowego duszpasterza środowisk twórczych ks. Grzegorza Michalczyka. Podczas spotkania, które odbędzie się 7 kwietnia w Ekumenicznej Świątyni Pokoju, będzie można posłuchać również interpretacji wokalnej psalmów w wykonaniu Agnieszki Kowalczyk.

W kolejnych dniach w ramach IV Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko - Żydowskich odbędą się warsztaty aktorsko-taneczne "Legendy zachwycenia - rzecz o chasydach", projekcja filmu dokumentalnego "Kościół w piekle" w reż. Ireneusza Dobrowolskiego i Artura Hoffmana, spotkanie poetycko muzyczne "A skrzypki w uszach grają" w wykonaniu artystów Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Spotkanie z autorką książki "12 opowieści żydowskich" Anną Grupińską zamyka program tygodniowych Spotkań Chrześcijańsko - Żydowskich w Kielcach.

Podobne wydarzenia będą organizowane również w Pińczowie i Bodzentynie od 8-12 kwietnia.

Zdaniem prezesa Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Bogdana Białka dzięki Spotkaniom ludzie mają okazję pobyć ze sobą, wsłuchać się w siebie, czegoś się dowiedzieć o sobie oraz "doświadczyć czegoś bardzo istotnego, czyli przyjęcia drugiego z jego odmiennością, indywidualnością i przekonaniami".

Jak podkreślił, podobne spotkania organizowane są nie tylko w Kielcach, ale i w kilku polskich miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie czy Białymstoku. W tym roku po raz pierwszy odbędą się także w Sandomierzu, a w następnym roku we Włocławku.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Organizatorem IV Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko - Żydowskich jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach, Polska Rada Chrześcijan i Żydów oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji