Artykuły

Gdynia. Commedia dell'arte w Miejskim

W czwartek, 27 marca, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, w Teatrze Miejskim w Gdyni odbędzie się prapremiera spektaklu "Awantury weneckie - Il teatro comico" w reż. Tadeusza Bradeckiego.

"Teatr komediowy" Goldoniego dopiero niedawno ukazał się w polskim tłumaczeniu, stąd z dumą, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, przygotowujemy jego polską prapremierę, pod nowym tytułem "Awantury weneckie". Oto autor daje nam okazję, by zajrzeć tam, gdzie wzrok widza teatralnego zwykle nie sięga, czyli za kulisy. A tam pulsuje serce teatru, które bije dla publiczności. Tam powstaje przedstawienie, tam rywalizują ze sobą gwiazdy, walczą o role, o pozycję w zespole, domagają się uwagi i poklasku. Barwne typy, przemyślane intrygi, złośliwości i namiętności.

Oto Goldoniego współczesne spojrzenie na słynną commedię dell'arte, która od wieków bawi publiczność wyrazistymi bohaterami i zabawnymi perypetiami. To właśnie jego "Awantura w Chioggi" inaugurowała pierwszą Scenę Letnią w Orłowie, dwadzieścia lat temu. Wówczas publiczność go pokochała. Liczymy, że i tym razem tak będzie.

Premiera premierą, ale święto teatru trwa nadal! 29 marca o godz. 19 i 30 marca o godz. 17 bilety w poświątecznej promocyjnej cenie 20 zł. Życie aktora nie jest tak różowe jak się wydaje. Dyrektor teatru przekonuje się o tym na własnej skórze. Głodni aktorzy wpraszają się do niego na obiad, kawę, podwieczorek... Słynna komedia dell'arte za pomocą kostiumów z epoki przeniesie widzów do XVIII-wiecznej Wenecji, gdzie "awantury weneckie" toczą się non stop.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji