Artykuły

Wałbrzych. "Dekalog: Volare" u Szaniawskiego

Lewitujący mistyk, szympansy,przedstawienie w przedstawieniu, linie lotnicze, do tego 80 kostiumów i muzyka Michała Litwińca z Kormoranów. To tylko niektóre elementy barokowo zapowiadającej się piątkowej premiery.

"Volare" Marcina Wierzchowskiego to drugi spektakl z cyklu "Dekalog". Reżyser i autor tekstu dał się poznać wałbrzyszanom podczas ubiegłorocznych Fanaberii, kiedy zaprezentował "Jeżyce Story" poznańskiego Teatru Nowego im. Łomnickiego.

- Mamy do czynienia z projektem niezwykłym, bardzo autorskim, gdzie bardziej osobowość i wyobraźnia reżysera wpływają na kształt przedstawienia niż konkretnie napisany tekst - mówi Piotr Ratajczak, dyrektor artystyczny.

Geneza spektaklu tkwi w eseju antropologa Dariusza Czai o jego wizycie w Copertino. Włoskie miasteczko jest znane za sprawą zakonnika Józefa, który w wieku 26 lat doświadczył pierwszej ekstazy lewitacyjnej, a potem pojawiły się następne.

- Lubię mówić o tym spektaklu, że jest on rozpięty między szympansem a latającym świętym. Rozpięcie jest strukturalnie uchwycone w jego konstrukcji. Składa się z trzech części. Pierwsza dotyczy szympansów, druga ludzi, trzecia świętego i pewnego średnio utalentowanego reżysera, który się nim zafascynował - mówi Marcin Wierzchowski, reżyser.

W figurze człowieka pokonującego grawitację znalazł odzwierciedlenie powszechnego marzenia o lataniu. Wierzchowski połączył to ze swoją drugą fascynacją, czyli procesami ewolucyjnymi i szympansami. Od kilkudziesięciu lat prowadzi się badania nad potencjałem językowym człekokształtnych małp. W USA są w toku cztery procesy o nadanie szympansom statusu osoby.

- Powstała we mnie fantazja, co byłoby, gdybyśmy stali się świadkami skoku ewolucyjnego i gdyby nagle szympansy zasiadały z nami i pity herbatę, trzymając filiżankę - opowiada reżyser. Część środkowa spektaklu dotyczy 11 bohaterów związanych z Wałbrzychem, których losy się splatają.

***

Premiera "Volare" w piątek,

14 marca o godzinie 19:00. Kolejne spektakle w sobotę,

15 marca o godzinie 19:00 i w niedzielę, 16 marca o godzinie 18:00.

REZERWACJA BILETÓW: tel. 74 664 96 95; e-mail:biuro@ teatr.walbrzych.pl; www.teatr. walbrzych.pl/repertuar/.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji