Artykuły

Wrocław. "Bramy raju" w operze, kinie i teatrze

We Wrocławskim Teatrze Współczesnym 15 marca, w ramach cyklu "wtw://strefy_kontaktu_krucjata", odbędzie się rozmowa o powieści Jerzego Andrzejewskiego na scenie i na ekranie.

W spotkaniu wezmą udział: Joanna Bruzdowicz - [kompozytor, krytyk muzyczny, publicysta] oraz Paweł Passini [reżyser teatralny, twórca i dyrektor neTTheatre]. Zaprezentujemy także kilka krótkich fragmentów filmowych, w tym wideo-wypowiedź Andrzeja Wajdy nagraną specjalnie na to spotkanie. Spotkanie poprowadzi kompozytor i krytyk Rafał Augustyn.

Prapremiera opery "Bramy raju" skomponowanej przez Joannę Bruzdowicz została wstrzymana przez cenzurę i zrealizowana w 1987 w zupełnie innym teatrze. Premiera filmu "Bramy raju", który Andrzej Wajda nakręcił w Jugosławii, odbyła się w 1968 w Paryżu, a w Polsce ten film nie został pokazany nigdy. Paweł Passini wystawił "Bramy raju" dwukrotnie [2007, 2014]. Jego spektakl (na zdjęciu) we Wrocławskim Teatrze Współczesnym to zaledwie piąta - od ukazania się książki w roku 1960 - realizacja tego tekstu w teatrze dramatycznym.

"Bramy raju" są bogatsze o wyższą samoświadomość Andrzejewskiego, świadomość, zdobytą w męce i cierpieniu - pisał w 1962 r. w "Życiu Literackim" Jan Błoński. - Jest to jakby nowy początek twórczości: pesymizm nie powinien tu nikogo zniechęcać, ponieważ jest pesymizmem osobistego trudu, promieniem, rozświetlającym to, co ciemne - ciemne, bo przed sobą skrywane czy pomijane.

***

"Bramy raju" Jerzego Andrzejewskiego w operze, kinie i teatrze Wrocławski Teatr Współczesny, 15 marca 2014, godz. 18.00, Duża Scena. Wstęp wolny.

Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc w Dziale Promocji WTW: 71 / 358 89 41[53]

Przegląd filmów o krucjatach planowany w ramach cyklu 'wtw://strefy_kontaktu_krucjata w dniach od 14 do 16 marca w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się od 22 do 24 kwietnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji