Artykuły

Ludzie Piwowskiego

Żeby zagrać u Marka Piwowskiego, nie trzeba mieć dyplomu aktorskiego. W jego najnowszym filmie "Nóż w głowie Dino Baggio" - opowiadającym o ranieniu włoskiego piłkarza przez polskiego kibica, grają tapicer, zapaśnicy i dziennikarz.

Mirosław Metylski, tapicer, który na co dzień pracuje w Teatrze Polskim, sam się wprosił do fil­mu twórcy słynnego "Rejsu".

- Pewnego dnia smażyłem naleśniki - opowiada - i postanowiłem powie­dzieć panu Piwowskiemu, że w War­szawie na Grochowie jest taki człowiek jak ja. Zadzwoniłem. Spotkaliśmy się. I tak zaczęła się moja przygoda. Pan Metylski zagrał w filmie Pi­wowskiego "Krok" - satyrycznym spojrzeniu na temat wstąpienia Pol­ski do NATO. Przygoda - przygodą, ale pracę w filmie trzeba jakoś pogo­dzić z pracą zawodową. Metylski mu­siał więc wziąć parę dni urlopu, żeby stanąć przed kamerą.

Sobowtór wpadł w oko

Po raz drugi z Markiem Piwowskim pracuje także Mirosław Begger. Jest dziennikarzem, parodystą i poetą. Wpadł w oko reżyserowi w 1993 roku, gdy występował jako sobowtór Bogu­sława Kaczyńskiego. Po kilku latach reżyser przypomniał sobie o nim i za­proponował rolę w filmie "Krok".

- Ludzie dzwonili do mnie, pisali, moja rola podobała się - mówi Beg­ger. - Po dwóch latach pan Piwowski znów zadzwonił i zaproponował mi ro­lę w "Nożu w głowie Dino Baggio".

Znajomi zapaśnicy

Młodzi zapaśnicy - bliźniacy Hubert i Robert Rożkiewiczowie do filmu trafi­li po znajomości. Marek Piwowski jest kolegą ich ojca. - Ale to nie wystarczy­ło, musieliśmy się przecież nadawać - zastrzegają. Świat filmu bardzo im się podoba. Trafili też do agencji aktor­skiej. Ich mama ma restaurację w Za­lesiu Górnym i właśnie jej kucharze przygotowywali potrawy na plan "Ogniem i mieczem".

- Kaczki, bażanty, prosiaki to wszyst­ko robiono u nas - mówią z dumą.

- Próbujemy robić to, co lubimy - mówią.

A jak to robią? Film "Nóż w głowie Dino Baggio" zobaczymy w TVP 2 w sobotę o 20.00, przed retransmi­sją meczu Anglia - Polska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji