Artykuły

Nóż w głowie piłkarza

Marek Piwowski, reżyser filmowy i twór­ca m.in kultowego dziś obrazu "Rejs" oraz głośnego "Uprowadzenia Agaty" znów stanął za kamerą. Tym razem przy­gotowuje spektakl dla Teatru Telewizji "Nóż w głowie Dino Baggio". Zdjęcia roz­poczęły się wczoraj na stadionie lekko­atletycznym warszawskiej AWF. Emisja zaś planowana jest na 27 marca o 20.00, bezpośrednio przed retransmisją meczu reprezentacji Polski i Anglii na stadionie Wembley.

- Polska piłka nożna stała się ostatnio ciekawym i jednocześnie śmiesznym obiektem dla filmu - powiedział "Rz" Ma­rek Piwowski. - Fakt, że nasz spektakl bę­dzie pokazywany na godzinę przed rozpo­częciem meczu w Wembley jest jednym z motywów wyjaśniających, dlaczego się do tego wziąłem. Nadarza się niepowta­rzalna okazja, by zrobić pierwszy Teatr Te­lewizji, który wyprzedza rzeczywistość.

Treść sztuki podpowiadało autentycz­ne, niedawne wydarzenie, kiedy to wło­ski piłkarz Dino Baggio ugodzony został w Krakowie nożem rzuconym z trybun. Zdarzenie to zainspirowało Marka Piwow­skiego do stworzenia satyrycznego wize­runku środowiska ludzi związanych z "pol­ską piłką".

- Nie chciałbym tu nikogo pouczać, ra­czej rozśmieszyć. Chociaż myślę, że to, co się dzieje wokół piłki, samo w sobie jest dostatecznie śmieszne. Wystarczy tylko za­rejestrować - mówi reżyser. Pytany, czy będzie to śmiech szyderczy, Marek Piwow­ski odpowiada: - Nie mam takiego prze­konania. Patrzę na to tak jak na teatr ku­kiełkowy. Chciałbym z tego wszystkiego pośmiać się w miarę możliwości bezinte­resownie. Wyrzucam więc wszelkie frag­menty edukacyjne, publicystyczne. Co więcej, pamiętam ze szkoły, że człowiek ze swej natury jest zwierzęciem agresywnym.

I to, co się dzieje na stadionach, nie powin­no dziwić.

Każde pokolenie - dodaje reżyser - musi mieć swą wojnę, bo inaczej ta agresja przenosi się na blokady albo przed Sejm. A zgodnie z tezą naszego scenariusza lepiej jest, gdy przenosi się na stadiony. Powołałem nawet UKAMP, czyli Urząd Kanalizowania Agresji Mło­dego Pokolenia, który pracuje nad tym, by wytworzyć obwód zamknięty. Zilu­struję to przykładem: Agresję kibiców Legii można skierować na Widzew. Wi­dzewa na Pogoń, Pogoń na Cracowię, Cracowię na Wisłę, Wisłę na Legię. Wszystko zamyka się na stadionach. Po­wstaje więc coś, co można określić od­mianą zbiorowej lobotomii na własne życzenie.

W spektaklu działaczy piłkarskich grają "naturszczycy", a piłkarzy - manekiny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji