Artykuły

Gdańsk. Premiera "Martwych dusz" według Gogola

"Martwe dusze" według XIX-wiecznej powieści rosyjskiego pisarza Nikołaja Gogola wystawi w sobotę Teatr Wybrzeże. Reżyserem spektaklu jest Janusz Wiśniewski, a muzykę skomponował Jerzy Satanowski.

Rzecznik prasowy gdańskiego teatru Grzegorz Kwiatkowski przypomniał, że "Martwe dusze" to pierwsza część zamierzonej przez Gogola, nigdy nieukończonej trylogii, zamierzonej na kształt XIV-wiecznego, włoskiego poematu "Boska komedia" autorstwa Dantego Alighieriego.

Gogol tworzył tę powieść od 1835 r. do końca życia w 1852 r. Utwór ukazał się drukiem w 1842 r.

- Podróż głównego bohatera Cziczikowa w poszukiwaniu martwych dusz przez bliską dantejskiej piekielną, prowincjonalną Rosję Janusz Wiśniewski wpisuje w ramy swojego autorskiego, odrębnego i niepowtarzalnego teatru. Teatru bardzo wyrazistego plastycznie łączącego przerażające obrazy z przeszłości z naszą współczesnością - poinformował Kwiatkowski.

W spektaklu wystąpi duża 33-osobowa obsada aktorska, w tym czterech statystów wybranych z castingu.

Sobotniej premierze "Martwych dusz" towarzyszyć będzie wystawa kilkudziesięciu plakatów i zdjęć do przedstawień wyreżyserowanych przez Wiśniewskiego m.in. w Teatrze Nowym w Poznaniu, Współczesnym i Narodowym w Warszawie.

65-letni Janusz Wiśniewski zaliczany jest do jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych. Jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej na wydziale reżyserii. W 1979 r. nawiązał współpracę z Teatrem Nowym w Poznaniu.

Wiśniewski jest laureatem wielu prestiżowych nagród artystycznych m.in. Nagrody im. Konrada Swinarskiego za zrealizowane w Teatrze Nowym w Poznaniu autorskie przedstawienia "Panopticum a'la Madame Tussaud" oraz "Koniec Europy". Zdobył też Nagrodę First Fringe na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Fringe w Edynburgu za spektakl "Olśnieni", Herald Angel Award dla "Fausta" na Festiwalach Edynburskich oraz Złotego Yoricka w Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Shakespeare'a na Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku za "Ryszarda III" (2003) i "Burzę" (2008).

Ostatnio wyreżyserował "Quo vadis" w Teatrze Polskim w Warszawie oraz operę "Ubu Rex" Krzysztofa Pendereckiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Autorem muzyki do spektaklu "Martwe dusze" jest wybitny kompozytor filmowy i teatralny Jerzy Satanowski. Choreografię przygotował Emil Wesołowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji