Artykuły

Gdańsk. W poszukiwaniu martwych dusz

W Teatrze Wybrzeże jest miejsce na klasykę. Znany z nawiązań do twórczości Tadeusza Kantora Janusz Wiśniewski wystawia na Dużej Scenie Wybrzeża "Martwe dusze" Mikołaja Gogola. Premiera w sobotę 22 lutego.

"Martwe dusze" to najbardziej znana powieść Mikołaja Gogola, uznawana za najważniejsze jego dzieło. Pierwsza część zamierzonej przez Gogola, nigdy nieukończonej trylogii, miała w zamyśle przypominać "Boską Komedię" Dantego. Opisana została podróż Pawła Iwanowicza Cziczikowa do miasta gubernialnego na rosyjskiej prowincji. Cziczikow przyjeżdża do miasta N. w poszukiwaniu martwych dusz. Zamierza kupić martwe dusze rewizyjne, czyli chłopów pańszczyźnianych, którzy umarli od czasu ostatniego spisu rewizyjnego, a za których właściciele ziemscy muszą wciąż płacić podatki.

Prowincjonalną Rosję reżyser Janusz Wiśniewski zamierza wpisać w ramy swojego autorskiego, bardzo plastycznego teatru.

- Nie słuchamy tradycji, która "Martwe dusze" Gogola czyta jak komedię obyczajową, jak poczet rosyjskich przywar i typów, Królów Głupoty, Obłudy, Chciwości - mówi Janusz Wiśniewski. - Lepiej usłyszeć co mówi Gogol: "Pisałem rosyjską Boską Komedię". "Martwe dusze" są pierwszą jej częścią - "Piekłem". To jest wstrząsająca perspektywa. I to jest klucz, który podejmujemy. Gogol piszący z perspektywy Dekalogu jest pisarzem uniwersalnym, mimo że ledwie rozpoczął dzieło i przedwcześnie umierając zostawił nam tylko parę nut wielkiego tematu. Te nuty zagramy na swój sposób. Temat jak zwykle traktujemy jak jazzman traktuje temat muzyczny - z całkowitą pieczołowitością, jednakże na swoich instrumentach i z wariacjami.

W spektaklu wystąpią aż 33 osoby, w tym czwórka statystów wyłonionych z castingu jako Synowie Maniłowów. W roli Starszego zobaczymy Artura Blanika i Igora Mendykę, a w roli Młodszego - Bartka Dwojakowskiego i Mateusza Radocha. Gościnnie wystąpi również zaproszona przez Janusza Wiśniewskiego Magdalena Szczygielska. Warto jednak dodać, że w teatrze Janusza Wiśniewskiego dużo ważniejsza jest kreacja zbiorowa i plastyczny obraz, skomponowany z aktorów, niż poszczególne kreacje aktorskie.

Premiera spektaklu odbędzie się 22 lutego o godz. 19. Dzień wcześniej odbędzie się pokaz przedpremierowy (godz. 19). Kolejne pokazy w niedzielę (23.02, godz. 19), poniedziałek (24.02, godz. 20) i wtorek (25.02, godz. 19). Bilety kosztują 40 zł i 30 zł (ulgowy).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji