Artykuły

Rzeszów."Kosmonauty wiadomość ..." - polska prapremiera

Polska prapremiera sztuki szkockiego autora Davida Greiga "Kosmonauty wiadomość ostatnia do kobiety, którą kochał w byłym Związku Radzieckim" odbędzie się w piątkowy wieczór w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Sztuka powstała w 1999 roku, a inspiracją do jej napisania była historia radzieckiego kosmonauty Siergieja Krikalowa, który utknął na kilka miesięcy na stacji kosmicznej Mir w czasie upadku ZSRR.

Jak powiedział kierownik literacki rzeszowskiego teatru Adam Słowik "Kosmonauty wiadomość ostatnia" to "czterdzieści dwie sceny poetyckiego, niekiedy groteskowego, niekiedy zabawnego i wzruszającego dramatu w kosmicznej przestrzeni na scenie teatru".

Akcja spektaklu rozgrywać się będzie częściowo w kosmosie, w statku kosmicznym, a częściowo na ziemi. Reżyserem sztuki jest Steve Livermore. Rozbudowaną multimedialną scenografię przygotowała Zofia Mazurczak, a videoprojekcje opracował Wacław Marat.

Bohaterami są: dwaj kosmonauci, którzy stracili kontakt z ziemią, przeżywający kryzys wieku średniego szkocki urzędnik administracji państwowej, norweski negocjator na rzecz światowego pokoju, rosyjska tancerka erotyczna, francuski badacz UFO i logopeda z Edynburga poszukująca zaginionego męża.

- Losy tych ludzi splata wyjątkowy zbieg okoliczności, łącząc intymne światy bohaterów w epicki dramat. Sztuka jest opowieścią o braku komunikacji w świecie, w którym wszystko wydaje się misternie połączone - dodał Słowik.

W przedstawieniu wystąpią znani i cenieni aktorzy sceny rzeszowskiej: Małgorzata Machowska, Małgorzata Pruchnik, Robert Chodur, Paweł Gładyś, Józef Hamkało, Adam Mężyk, Piotr Napieraj.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji