Artykuły

Wałbrzych. Premierowe "Pamiętniki wałbrzyszan"

Teksty Aśki Grochulskiej i Magdy Kupryjanowicz oraz Jana Czaplińkiego"Fotoplastikon" i Jana Czaplińskiego "Chodźcie, zbudujemy sobie eine Stadt" pokaże Teatr im. Szaniawskiego w cyklu "Pamiętniki wałbrzyszan"- fantazji historycznej na dwa głosy. Premiera 31 stycznia.

To dyptyk złożony z rozwiniętych inscenizacyjnie czytań performatywnych Pamiętników wałbrzyszan, zaprezentowanych podczas XIV Dni Dramaturgii we wrześniu 2013 roku. Wybrane spośród czterech szkiców realizacje stanowią efekt autorskiej pracy młodych dramaturgów nad wspomnieniami mieszkańców miasta. Zgłoszone przeszło dekadę temu na Konkurs Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wałbrzychu zapiski, stały się dla twórców inspiracją do opowiedzenia ,,swoich" historii i zbadania fenomenu pamięci. PAMIĘTNIKI WAŁBRZYSZAN to gra w teatralne memory. Prawdziwe i zmyślone - spotkania.

FOTOPLASTIKON

Fotoplastikon jest rozwinięciem reportażowego projektu Aśki Grochulskiej, w ramach którego reżyserka zaaranżowała spotkanie aktorów Teatru w Wałbrzychu z autorami konkursowych wspomnień, bądź też - gdy nawiązanie kontaktu nie było już możliwe - z ich bliskimi.

Podczas prowadzonych wówczas rozmów nieme zapisy i dzienniki nabierają szczególnego emocjonalnego zabarwienia. Informacje z dzienników zostają uzupełnione o nieznane fakty, zaś wśród teatralnych rekwizytów znajdują się autentyczne zdjęcia i pamiątki autorów.

W teatralnym laboratorium, aktorzy przyjmują role ekspertów od wspominania, czytających, cytujących i komentujących zapisy mieszkańców Wałbrzycha. Przyglądają się powtarzającym się w tekstach motywom, badają rodzaj stosowanej w nich narracji, próbują zdefiniować cechującą je ulotną kategorię nostalgii. Tematem zdarzenia staje się nie to, co się pamięta, ale jak się pamięta...

CHODŹCIE, ZBUDUJEMY SOBIE EINE STADT [fantazja historyczna na dwa głosy]

Tytuł tekstu to cytat z Księgi Rodzaju. Chodźcie, zbudujemy sobie eine Stadt próbuje opowiedzieć powojenne Genesis Waldenburga/Wałbrzycha. Wałbrzyska wieża Babel rozbrzmiewała wtedy językami świata: niemieckim, litewskim, jidysz, francuskim. I polskim.

Chodźcie to opera o budowniczych, wygnańcach i rezydentach tej wieży.

To malownicza fantazja o tym, jak wieża runęła. O tym, co się stało, że został tylko: polski. Co trzeba było przehandlować, co zabrać i co stracić - żeby miasto było nasze.

To wierutne kłamstwo na temat spotkań, które nigdy się nie odbyły. Chociaż mogły.

To relacja z dealu, w wyniku którego - jesteśmy.

Bo przecież chodzi o deal. Choćby nie wiem jak pięknie do siebie mówić - zawsze chodzi o deal.

31 stycznia 2014 / godz. 18.00 / piątek / premiera

1 lutego 2014 / godz. 18.00 / sobota

2 lutego 2014 / godz. 18.00 / niedziela

Projekt zrealizowany w ramach zadania: "WAŁBRZYCH: ŻADNYCH HEROSÓW - 50. sezon Teatru Dramatycznego", dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Wałbrzych oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

***

R E Z E R W A C J A B I L E T Ó W:

tel. 74 664 96 95; e-mail:biuro@teatr.walbrzych.pl; www.teatr.walbrzych.pl/repertuar/

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji