Artykuły

Sentymentalna podróż w baletowym świecie

Oddając hołd Sergiuszowi Diagilewowi, który w latech międzywojennych przedstawił światu najlepszych artystów rosyjskich, był animatorem corocznego "sezonu rosyjskiego" w Paryżu, twórcą sławnych "Ballets Russes", Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu w wieczorze trzech baletów - "Sylfidy" Fryderyka Chopina, "Popołudnie fauna" Claude'a Debussy'ego i "Trójkątny kapelusz" Manuella de Falli, pokusił się o odtworzenie choreografii, w jakiej po raz pierwszy zostały pokazane: Michaiła Fokina, Wacława Niżyńskiego i Leonida Miasina oraz scenografii Natalii Gonczarowej, Leona Baksta i Pabla Picassa.

Ta sentymentalna podróż w baletowym świecie ma na poznańskiej scenie także silną stronę wykonawczą. "Popołudnie fauna" 29 maja 1912 r. w paryskim teatrze "Chatelet" - przypomnijmy, wywołało skandal. Niżyńskiemu w roli fauna zarzucono gesty pełne zwierzęcej erotyki i bezwstydne ruchy, alarmowano policję, żądając zaniechania przedstawień "obscenicznego" baletu. W Poznaniu żadnego skandalu nie było, aczkolwiek Paweł Mikołajczyk - faun, w sposób jednoznaczny wyładował swe erotyczne uniesienie na szarfie zgubionej przez nimfę. Dodajmy, że poznański faun występuje bez trykotu, z malunkami na nagim ciele.

Tymczasem Sławomir Pietras myśli już o następnych premierach. 5 kwietnia Krzysztof Kolberger, jako inscenizator i reżyser, przedstawi operę "Nędza uszczęśliwiona" Macieja Kamińskiego. Była to pierwsza polska opera wykonana w XVIII w. w obecności króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. 3 maja zostanie zaprezentowany "Cyrulik sewilski" pod kierownictwem muzycznym Agnieszki Duczmal. Emil Wesołowski przygotuje na czerwiec balet romantyczny "Córka źle strzeżona". Sezon zakończy kolejny turniej tenorów, przewidziany na wrzesień. Na przełomie listopada i grudnia Poznań zobaczy "Upiora w operze". Zespół operowy i baletowy weźmie ponadto udział w kilku festiwalach, natomiast 5 stycznia 1998 r. w Theatre Municipal w Luksemburgu wystawi w koprodukcji "Salome" Ryszarda Straussa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji