Artykuły

Kraków. Co szykują krakowskie teatry w najbliższych miesiącach?

Łaźnia Nowa zaprasza na serial teatralny duetu Monika Strzępka & Paweł Demirski, Stary Teatr na "Woyzecka", a Scena STU na "Wesele". Oto przegląd propozycji krakowskich scen.

Teatr im. Słowackiego

Rozpocznie od światowej prapremiery "Z miłości" Petera Turriniego w reżyserii Iwony Kempy (22 lutego) w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. W sztuce zobaczymy jeden dzień z życia mieszkańców Wiednia. 22 marca Krzysztof Babicki przedstawi spektakl "Arszenik i stare koronki" Josepha Kesselringa. W tym samym dniu w MOS-ie rozpocznie się II Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego "Kroki", który potrwa do 30 marca. Na przełom maja i czerwca Iwan Wyrypajew przygotuje autorski spektakl "Karaoke Box", a 20 czerwca odbędzie się premiera spektaklu "Bracia Dalsz i s-ka" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, którą wyreżyseruje Wojciech Kościelniak. Dodatkowo w MOS-ie, jeszcze przed wakacjami, planowana jest premiera musicalu familijnego w wykonaniu studentów krakowskiej PWST "Śpią wystawy" w reżyserii Krzysztofa Popiołka.

Narodowy Stary Teatr

Na 8 lutego zaplanowano premierę sztuki "Woyzeck" Georga Buchnera w reżyserii Mariusza Grzegorzka. Następnie, 21 lutego, zobaczymy projekt "Jasieński" w reżyserii Ewy Wyskoczył, czyli rzecz o Brunonie Jasieńskim.

24 lutego w pokazie "Jan Peszek. Podwójne solo" NST zaprezentuje kultowy już "Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego" Bogusława Schaeffera (grany przez Jana Peszka już 38 lat), ale też nowość "Dośpiewanie. Autobiografia" w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego.

8 marca czeka nas premiera sztuki "W środku słońca gromadzi się popiół" Artura Pałygi, którą wyreżyseruje Wojciech Faruga, a 14 marca premiera sztuki Jolanty Janiczak (tytuł jeszcze nieznany) w reżyserii Wiktora Rubina.

Stary Teatr przygotowuje się też szczególnie do obchodów Dnia Teatru (27 marca). Planuje m.in.: wernisaż wystawy Anny Kowal "12 Bab", spektakle "Molly b." w reżyserii Marty Ojrzyńskiej, "Tajny agent" i "Król Edyp" w reżyserii Jana Klaty oraz autorski projekt Sebastiana Majewskiego z udziałem Lidii Dudy "Ulica cioci Oli".

Teatr Bagatela

Sporo nowości. Styczeń to premierowe pokazy tragikomedii "VIP" Stiga Larrsona w reż. Małgorzaty Bogajewskiej. 12 lutego będzie można zobaczyć "Prawdę" Floriana Zellera w reż. Henryka Jacka Schoena, 6 marca "Pod wulkanem" Malcolma Lowry'ego w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. W kwietniu "Mefista" Klausa Manna wyreżyseruje Michał Kotański, w maju "Wydmuszkę" Marcina Szczygielskiego Piotr Urbaniak, a na czerwiec przewidziana jest premiera spektaklu "Ojcze nasz" Artura Pałygi w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej.

Teatr Groteska

Zaprasza już 7-9 lutego na premierowe pokazy "Ostatniej sztuki" Bogusława Schaeffera, a 15 lutego na 14. Reality Shopka Szoł "Srebrne wesele. Komediodramat w dwóch aktach z kupletami" w reżyserii Adolfa Weltscheka z udziałem polityków, którzy w tym roku podsumują ostatnie 25-lecie w polityce. W kwietniu odbędzie się premiera spektaklu Sceny dla dzieci "Adonis", a w czerwcu już na Scenie dla dorosłych nowość w stylistyce teatru plastycznego i teatru tańca, czyli "Przemiany" w reżyserii Adolfa Weltscheka i Małgorzaty Zwolińskiej. 31 maja i 1 czerwca to wydarzenia związane z 14. Wielką Paradą Smoków.

Teatr Ludowy

W Walentynki zaprasza na premierę spektaklu "Moja Abba" Tomasza Mana, a 15 marca na "Hamleta" w reżyserii Krzysztofa Minkowskiego. Dodatkową atrakcją dla widzów będzie cykl czytań współczesnego dramatu autorstwa naszych "bliższych i dalszych sąsiadów". 17 lutego będą to "Sąsiedzi" Andrzeja Sadowskiego, 24 marca "Zjawy. Trzy historie o miłości" Aleksandra Mołczanowa, a 26 maja "O miłości" Larsa Norena w reż. Grzegorza Kempinsky'ego. Czytania - wstęp wolny.

Teatr Łaźnia Nowa

Łaźnia chce zaskoczyć czteroodcinkowym serialem teatralnym według tekstu Pawła Demirskiego, w reżyserii Moniki Strzępki (koprodukcja z warszawskim Teatrem IMKA). Pierwsza część "Klątwa - odcinki z życia beznadziei" będzie mieć krakowską prapremierę 14 marca. Kolejne będą ukazywać się co miesiąc - aż do czerwca.

W Łaźni Nowej przygotowywane jest również "Paradiso" inspirowane poematem Dantego w reżyserii Michała Borczucha. Wystąpią w nim zawodowi aktorzy wspólnie z mieszkańcami Farmy Życia, ośrodka dla ludzi chorych na autyzm. Pierwszy pokaz inaugurujący projekt już 26 stycznia, premiera w czerwcu.

Na 24 maja przewidziana jest wariacja spektaklu "Klub Miłośników Filmu Misja" wpisana w ruiny zamku Lipowiec i współtworzona z mieszkańcami Wygiełzowa i Babic.

Scena STU

Najbliższa premiera na Scenie STU czeka nas 31 stycznia, a będzie to "Kolacja z Gustavem Klimtem" Jacka Cygana w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. W sztuce, której akcja osadzona jest w środowisku polskiej inteligencji w Austrii, wystąpią Piotr Polk i Małgorzata Foremniak. Na 21 marca zaplanowano premierę "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. To część tryptyku "Wyzwolenie, Wesele, Akropolis", który powstaje na Scenie Stu. 1 czerwca czeka nas premiera "Body Art. (Tatoo)" Igora Bauersimy, którą wyreżyseruje Artur Baron Więcek.

Teatr Nowy

Planowane są cztery premiery, choć terminy nie są jeszcze znane. Będą to: "Wysocki. Powrót do ZSRR", "Malowany ptak" Jerzego Kosińskiego w reżyserii Krystyny Meissner, "120 dni Sodomy" markiza de Sade w reżyserii Piotra Siekluckiego oraz debiut reżyserski studenta PWST Kraków (szczegóły jeszcze nieznane).

W ramach III Festiwalu Sztuki Angażującej "O wolności" przewidziane są trzy akcje. Pierwsza z nich to cykl spotkań z uczestnikami Okrągłego Stołu, m.in. Adamem Michnikiem, Jarosławem Kaczyńskim, Jerzym Urbanem... Druga to "Obiady Czwartkowe" - spotkania poświęcone kondycji polskiego teatru (to z okazji 250-lecia powstania sceny narodowej w Polsce). Trzecia akcja to kolejna edycja programu "60+ Nowy Wiek Kultury w Małopolsce", czyli szkolenia mające na celu aktywizację osób starszych.

PWST Kraków

Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna ma dla widzów trzy propozycje na nadchodzące miesiące. Na 24 stycznia zaplanowano premierę "Dyplomu z kosmosu", spektaklu zrealizowanego przez Ewę Kaim ze studentami IV roku Wydziału Aktorskiego, specjalizacji wokalno-aktorskiej. 21 lutego PWST zaprasza na premierę sztuki "Blue room" Davida Hare'a w reż. Agnieszki Glińskiej, a w marcu będziemy mogli zobaczyć wyreżyserowany przez Pawła Świątka spektakl "Murzyni" Jeana Geneta.

20 i 21 lutego - Dni Otwarte PWST.

Teatr Barakah

Co nowego w Barakah? Głównie projekty w ramach Podziemi Kultury. Czwartkowe koncerty w ramach Muzycznej Wieży Ciśnień, wtorkowe tematyczne pokazy Akademii Filmowej Barakah (wstęp wolny), ale też spektakle wprowadzające w sferę tańca współczesnego "Obszar Tańca" (od 31 stycznia) i wernisaże. Kontynuowane będą spotkania z Dramatorium. Kolejna premiera (po ubiegłorocznej "Królowej wanny") odbędzie się prawdopodobnie w czerwcu, ale tytuł wciąż pozostaje tajemnicą. Warto pamiętać, że spektakle odbywają się w nowej siedzibie, przy ul. Paulińskiej 28.

Teatr KTO

Przygotowuje premierę spektaklu "Bławatki" inspirowanego powieścią Guya Croussy'ego, którą wyreżyseruje Jerzy Zoń.

Teatr KTO zorganizuje jak co roku Festiwal Teatrów Ulicznych ULICA (10-13 lipca). KTO wprowadza do swojego repertuaru nagradzane przedstawienie kabaretowe "Kredyt zaufania" w reżyserii Anety Wróbel.

Teatr bez Rzędów

Tu czekają nas trzy premiery (wszystkie w reżyserii Lecha Walickiego). Pierwsza - na przełomie lutego i marca - to "liryczna orgia pacynkowa" o żądzach, czyli spektakl "Umarł król, niech żyje knur". Drugą marcową premierą będzie spektakl w konwencji teatru formy "Monochromatyka", a na przełomie maja i czerwca możemy spodziewać się spektaklu familijnego "Balonem przez Afrykę".

Opera Krakowska

W kwietniu (25.04) zaprasza na premierę "Miłości do trzech pomarańczy" Siergieja Prokofiewa w reżyserii Michała Znanieckiego, a w maju na sztukę "Teresica", którą przygotuje Fred Apke. Od 6 czerwca do 9 lipca potrwa XVIII Letni Festiwal Opery Krakowskiej, w ramach którego czeka nas premiera "Skrzypka na dachu".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji