Artykuły

Częstochowa. Ze śpiewem w nowy rok

Koncerty noworoczne - obok sylwestrowych - należały zawsze do najbardziej oczekiwanych propozycji Filharmonii Częstochowskiej (ul. Wilsona 16). Tegoroczny odbędzie się 10 stycznia o godz. 19. Tradycyjnie melomani wzniosą przy tej okazji noworoczny toast.

Usłyszymy Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej pod batutą jej dyrektora Adama Klocka. Popularne arie i duety z operetek oraz musicali wykonają znani śpiewacy - mezzosopranistka Magdalena Idzik i baryton Adam Szerszeń. Całość poprowadzi Andrzej Sułek, dobry już znajomy częstochowskiej publiczności, menadżer kultury, pianista, dziennikarz i krytyk muzyczny, w przeszłości szef Narodowego Instytutu im. Chopina.

Magdalena Idzik jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studia kontynuowała w Mediolanie i Londynie, w 2001 roku ukończyła we Włoszech Akademię Rossiniowską. Na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej zadebiutowała w spektaklu "Śpiewnik domowy" Stanisława Moniuszki w reżyserii Marii Fołtyn. Wciąż powiększa swój repertuar, także oratoryjno-kantatowy i pieśniarski. Oklaskiwała ją publiczność w Amsterdamie, Brukseli, Kolonii, Kopenhadze, Luksemburgu, Paryżu, Walencji, Nowym Jorku, Toronto i Tokio. Ważnym wydarzeniem w karierze śpiewaczki był udział w wykonaniu Requiem Mozarta podczas uroczystego koncertu dla królowej belgijskiej Fabioli, w piątą rocznicę śmierci króla Baudouina. Wystąpiła w słynnym koncercie galowym Andrea Bocellego w Teatrze Wielkim w Łodzi. Wzięła także udział w uroczystej gali "Gwiazdy dla Europy" pod batutą argentyńskiego tenora i dyrygenta José Cury.

Baryton Adam Szerszeń jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (dyplom z wyróżnieniem), stypendystą Ministra Kultury i Fundacji im. Kołłątaja. Należał do chóru Filharmonii Śląskiej, był członkiem zespołu Camerata Silesia. Potem został solistą Opery Śląskiej, zaś w 2004 roku zadebiutował na scenie Opery Narodowej. Trzykrotnie występował na festiwalu Warszawska Jesień, a także na Gaude Mater w Częstochowie, Anima Mundi w Pizie i wielu innych, sławnych imprezach tego typu. Koncertował z najlepszymi polskimi orkiestrami, sporo nagrywał dla radia i telewizji. Od 2002 roku jest asystentem na Akademii Muzycznej w Katowicach, a od 2003 roku gościnnym solistą Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Ceny biletów - 80 zł, 60 zł (w zależności od miejsca).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji