Artykuły

Warszawa. Teatralne hity 2014

Krystyna Janda w Och-Teatrze reżyseruje "Miłość Blondynki", Bogusław Linda w Ateneum - "Tramwaj zwany pożądaniem". W TR Warszawa nowy spektakl Grzegorza Jarzyny. Premierę "Lodu" Sorokina w Narodowym przygotowuje gwiazda rosyjskiego teatru Konstantin Bogomołow.

Na scenie Teatru Polonia zobaczymy Jerzego Stuhra, który zagra w "Ich czworo" Zapolskiej (będzie też reżyserem tego spektaklu). W Teatrze Studio - premiera dla dzieci - nowy tekst Doroty Masłowskiej w inscenizacji Agnieszki Glińskiej, z muzyką Wojciecha Waglewskiego. Imka zaprasza do Warszawy dwa przedstawienia krakowskie - "Bitwę Warszawską 1920" [na zdjęciu] Strzępki i Demirskiego (Narodowy Stary Teatr) i "Pływalnię" w reżyserii Krystiana Lupy (PWST w Krakowie). Borys Szyc wystąpi w sztuce białoruskiej "Czekajcie na nas długo" w Teatrze Współczesnym, Andrzej Seweryn zmierzy się z rolą Króla Leara w Teatrze Polskim, a Jan Englert zagra Gombrowicza w sztuce "Dowód na istnienie drugiego" Macieja Wojtyszki w Teatrze Narodowym.

Znamy plany warszawskich teatrów, przedstawiamy najciekawsze propozycje.

STYCZEŃ

"Rzecz o banalności miłości" w Teatrze Dramatycznym. Historia romansu Martina Heideggera i Hanny Arendt. 10 stycznia w Teatrze Dramatycznym na Małej Scenie im. Mikołajskiej premiera "Rzeczy o banalności miłości" Savyon Liebrecht w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego, w przekładzie Michała Sobelmana. Wystąpią m.in: Halina Skoczyńska, Martyna Kowalik i Adam Ferency.

"Twoje pocałunki Mołotowa" w Teatrze IMKA. 11 stycznia w Imce polska prapremiera sztuki dramaturga Gustavo Ott - "Twoje pocałunki Mołotowa". Zastanów się, jak dobrze znasz swojego partnera i ile jesteś w stanie mu wybaczyć... Wystąpią: Ewa Gorzelak i Zbigniew Dziduch. Reżyseruje: Wojciech Błach.

"Bitwa Warszawska 1920". W ramach drugiej edycji przeglądu "Polska w IMCE. Niecodzienny Festiwal Teatralny" 16 i 17 stycznia przyjedzie do Warszawy głośny spektakl z Narodowego Starego Teatru w Krakowie - "Bitwa Warszawska 1920" Pawła Demirskiego. Przedstawienie zostanie pokazane gościnnie na scenie Teatru Żydowskiego.

"Mistrz i Małgorzata" w Przodowniku. Młoda reżyserka Magdalena Miklasz przygotowuje spektakl według "Mistrza i Małgorzaty" Bułhakowa. Przedstawienie w koprodukcji Teatru Dramatycznego i Teatru Malabar Hotel. Premiera: 17 stycznia na Scenie Przodownik.

"Lód" w Teatrze Narodowym. Konstantin Bogomołow - gwiazda festiwalu teatru rosyjskiego "Da!Da!Da!" - powraca do Warszawy. W Teatrze Narodowym przygotowuje inscenizację "Lodu" Sorokina. W obsadzie m.in.: Danuta Stenka, Bożena Stachura, Mariusz Bonaszewski i Jerzy Radziwiłowicz. Premiera: 25 stycznia. Koproducentem spektaklu jest Instytut Adama Mickiewicza.

"Bolesław Śmiały" w Polskim. Na zakończenie obchodów stulecia Teatru Polskiego 29 stycznia na Dużej Scenie premiera "Bolesława Śmiałego" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza.

LUTY

"Czekajcie na nas długo" w Teatrze Współczesnym. Polska prapremiera sztuki młodego, białoruskiego dramaturga Dmitrija Bogosławskiego, uznanej za "najbardziej nowatorski dramat napisany w przestrzeni post-sowieckiej w ciągu ostatnich lat". W roli głównej Borys Szyc. Premiera planowana na 1 lutego. Przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska, reżyseria: Wojciech Urbański.

"Mizantrop" na Woli. W Teatrze Dramatycznym na Scenie na Woli 15 lutego premiera "Mizantropa" Moliera w tłumaczeniu Jerzego Radziwiłowicza i w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. Wystąpią m.in.: Wojciech Solarz, Sławomir Grzymkowski, Agata Wątróbska i Magdalena Smalara.

"Ich czworo" w Teatrze Polonia. Jerzy Stuhr reżyseruje "Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej. Sam zagra w spektaklu męża, w roli żony wystąpi Sonia Bohosiewicz, wdową będzie Renata Dancewicz, a kochankiem Tomasz Kot. Premiera: 20 lutego w Teatrze Polonia.

"Cwaniary" w Powszechnym. Spektakl na podstawie książki Sylwii Chutnik, w reżyserii Małgorzaty Głuchowskiej. Występują m.in.: Aleksandra Bożek, Paulina Holtz, Elżbieta Kępińska i Anna Moskal. Premiera: 21 lutego na Dużej Scenie Teatru Powszechnego.

"Tramwaj zwany pożądaniem" w Ateneum. Po dobrze przyjętej "Merylin Mongoł", Bogusław Linda ponownie podjął się reżyserowania w Teatrze Ateneum. Tym razem w jego interpretacji zobaczymy sztukę " Tramwaj zwany pożądaniem" Tennessee Williamsa, w tłumaczeniu Jacka Poniedziałka. Z niełatwą rolą Blanche zmierzy się Julia Kijowska. Premiera: 22 lutego. W pozostałych rolach m.in.: Tomasz Schuschardt, Olga Sarzyńska, Ewa Telega, Wojciech Brzeziński.

"Oleanna" w Teatrze Studio. Na afiszu Teatru Studio, kolejny po "Anarchistce", tekst amerykańskiego dramatopisarza Davida Mameta. Wystąpią: Natalia Rybicka oraz Krzysztof Stelmaszyk, który będzie też reżyserem spektaklu. Premiera: 28 lutego.

"Pływalnia" w Imce. W ramach przeglądu "Polska w IMCE. Niecodzienny Festiwal Teatralny" w lutym będziemy mogli zobaczyć "Pływalnię" według Larsa Noréna, w reżyserii Krystiana Lupy - spektakl przygotowany ze studentami krakowskiej PWST.

MARZEC

"Trzy siostry" w Dramatycznym. Sztuka Antoniego Czechowa w przekładzie Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej i w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Premiera "Trzech sióstr" 9 marca w Teatrze Dramatycznym na Scenie im. G. Holoubka. Wystąpią m.in.: Agnieszka Warchulska, Anna Gajewska, Adam Ferency i Władysław Kowalski.

"Operetka" w Imce. " Operetka" Gombrowicza w inscenizacji Mikołaja Grabowskiego. Wystąpią m.in.: Iwona Bielska, Magdalena Boczarska, Tomasz Karolak, a także aktorzy Teatru im. Kochanowskiego w Radomiu. Koproducentem spektaklu jest Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu. Premiera na początku marca.

"Dowód na istnienie drugiego" w Narodowym. Sztuka Macieja Wojtyszki w reżyserii autora. O spotkaniu Witolda Gombrowicza (Jan Englert) i Sławomira Mrożka (Cezary Kosiński). Premiera: 14 marca w Teatrze Narodowym na scenie przy Wierzbowej.

"Pięćdziesiąt twarzy Greya" w Teatrze Polonia. Adaptacja teatralna słynnego czytadła dla kobiet. Spektakl muzyczny, z piosenkami. Premierę, która w Teatrze Polonia planowana jest na marzec na Małej Scenie, przygotuje amerykański reżyser John Sebastian Weisgerber.

"Tamta pani" w Capitolu. Czarna komedia Mikołaja Lizuta w reżyserii Macieja Kowalewskiego. Premiera: 17 marca w Teatrze Capitol.

"Rewizor" w Powszechnym. Sztuka Mikołaja Gogola w reżyserii Igora Gorzkowskiego. Wystąpią m.in.: Mariusz Benoit, Joanna Żółkowska, Joanna Osyda, Kazimierz Kaczor i Andrzej Mastalerz. Premiera: 21 marca na Dużej Scenie Teatru Powszechnego.

"Klątwa" w Imce. Teatr IMKA w koprodukcji z krakowską Łaźnią Nową przygotowuje czteroodcinkowy serial teatralny Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki. Tytuł roboczy - "Klątwa". Premiera w marcu.

"Ślicznotka w lesie, czyli popisowy numer Sofii de Magico" w Romie. Spektakl muzyczny według prozy Aglaji Veteranyi z songami Tiger Lilies. Reżyseruje Łukasz Czuj, a wystąpią m.in.: Katarzyna Zielińska, Jolanta Fraszyńska, Mariusz Drężek i Tomasz Steciuk. Premiera w marcu na Novej Scenie Teatru Muzycznego Roma.

KWIECIEŃ

"Noc żywych Żydów" w Dramatycznym. Aleksandra Popławska i Marek Kalita przenoszą na scenę "Noc żywych Żydów" Igora Ostachowicza. Premiera planowana jest na początek kwietnia w Teatrze Dramatycznym. Wystąpią m.in.: Agnieszka Roszkowska, Marek Kalita, Waldemar Barwiński i Katarzyna Herman.

"Apokalipsa" w Nowym Teatrze. Nowy spektakl Michała Borczucha, reżysera nominowanego do Paszportu "Polityki". Podstawę scenariusza (tekst i dramaturgia - Tomasz Śpiewak) stanowią dwie ostatnie książki Oriany Fallaci oraz niedokończony projekt literacki i filmowy, tzw. "Trylogia śmierci" Pasoliniego. "Apokalipsa" to tytuł roboczy. Premiera: 11 kwietnia w Hali Nowego Teatru (Madalińskiego 10/16).

"Miłość Blondynki" w Och-Teatrze. Krystyna Janda przygotowuje spektakl "Miłość Blondynki" według scenariusza głośnego filmu Miloša Formana. Opowiada o naiwności zdesperowanych kobiet i niedojrzałości mężczyzn. Wystąpią m.in.: Matylda Damięcka, Aleksandra Domańska, Adam Serowaniec, Karol Wróblewski. Premiera: 24 kwietnia w Och-Teatrze.

"Król Lear" w Teatrze Polskim. Andrzej Seweryn jako szekspirowski Król Lear w nowym spektaklu francuskiego reżysera Jacquesa Lassalle'a. Premiera: 25 kwietnia na Dużej Scenie Teatru Polskiego.

"Premiera" w TR Warszawa. Grzegorz Jarzyna przygotowuje sceniczną adaptację "Premiery" ("Opening Night") Johna Cassavetesa. Premiera planowana na kwiecień.

MAJ

"Jak zostałam wiedźmą" w Teatrze Studio. Przedstawienie nie tylko dla dzieci. Nowy tekst Doroty Masłowskiej w inscenizacji Agnieszki Glińskiej, z muzyką Wojciecha Waglewskiego. Premiera planowana na maj.

"Pinokio" w Nowym Teatrze. Nowy Teatr rozpoczyna działalność artystyczną dla dzieci. Na początek premiera "Pinokia" na podstawie powieści Carla Collodiego, ale "przepisanej" i uwspółcześnionej przez francuskiego dramatopisarza Joela Pommerata. Reżyseruje: Anna Smolar. Premiera: 31 maja.

CZERWIEC

"Mieszczanie" w Teatrze Narodowym. " Mieszczanie" Gorkiego w przekładzie Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej i w inscenizacji Grażyny Kani. Premiera: 13 czerwca w Teatrze Narodowym na scenie przy Wierzbowej.

"Imitacja życia" w TR Warszawa. Nowy spektakl węgierskiego reżysera Kornéla Mundruczó, twórcy entuzjastycznie przyjmowanego w Warszawie "Nietoperza". Punktem wyjścia będzie jeden z filmów hollywoodzkiego reżysera niemieckiego pochodzenia Douglasa Sirka - "Imitacja życia". Premiera planowana na czerwiec.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji