Artykuły

Lublin. Schulz wg ukraińskich studentów

Na fragmentach opowiadań i esejów Brunona Schulza [na zdjęciu]: "Genialnej epoce", "Księdze", Traktacie o manekinach" i innych utworach zbudowane jest przedstawienie pt. "Demiurgos plus" w wykonaniu Teatru Studenckiego "Alter" z Drohobycza. W sobotę i niedzielę spektakl prezentowany był w Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN.

Spektakl Teatru Studenckiego Alter z Drohobycza, wykorzystując "demiurgiczne" teksty Brunona Schulza, stwarza zupełnie nową sceniczną jakość. Od momentu podniesienia kurtyny wszystko jest inne niż moglibyśmy się spodziewać. Zamiast nagromadzenia elementów scenografii w stylu żydowskim, na scenie uderza pustka. Jedyny aktor, spowity w czerwony kostium, powoli schodzi z podestu, by tchnąć życie w pozostałe postacie. Wprawia je w ruch, a ten ruch przekształca się w taniec. I właśnie żywiołowy taniec dominuje w spektaklu młodych ukraińskich aktorów.

Andrzej Maria Marczewski użył do swej adaptacji opowiadań i esejów Brunona Schulza traktujących o procesie tworzenia, stwarzania. "Jedna więc tylko jest na scenie postać, której dramat autorzy spektaklu przedstawiają. To Demiurg, który może być zarówno Bogiem, jak Ojcem i Józefem... to dzieje zarówno Stworzyciela w ogóle, jak pojedynczego człowieka, który w trakcie swego życia poznaje rozkosze tworzenia" - pisał Jerzy Jastrzębski. I puentuje: "Ten taneczny, młodzieżowy spektakl nie jest próbą ideowego rozbrojenia Schulza. Przeciwnie - ten Schulz w ukraińskim wydaniu jest nieoczekiwanie trudny, filozoficznie bogaty, nasycony wielu skomplikowanymi treściami".

Teatr Studencki Alter dzialający przy Centrum Polonistycznym Uniwersytetu w Drohobyczu. Scenariusz ukraiński na podstawie ttumaczeń Andrzeja Szkrabiuka i Wiery Mieniok. Adaptacja Andrzej Maria Marczewski. Reżyseria Roman Walko. Występują: Włodzimierz Chudyk, Olga Pagutiak, Wanda Angielska, Irina Łysejko, Anna Konowalowa, Irina KoŁodijczyk, Natalia Purij, Mikolaj Kozak, Igor Stachniw, Jurij Romanyszyn, Andrzej Stecyk, Dmitrij Stećko, Olga Lewandowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji