Artykuły

Łódź. Głosuj na "Podróż zimową"

Spektakl "Podróż zimowa" w Teatrze Powszechnym to kolejny finalista plebiscytu "Gazety Wyborczej", telewizji Toya, klubu Wytwórnia i Narodowego Centrum Kultury na najważniejsze wydarzenie kulturalne 2013 roku w Łodzi.

W spektaklu przygotowanym jako koprodukcja Teatru Powszechnego w Łodzi i Teatru Polskiego w Bydgoszczy Maja Kleczewska wraca do twórczości Elfriede Jelinek, jednej z najwybitniejszych współczesnych pisarek.

Autobiograficzna na poły sztuka austriackiej noblistki to rodzaj gorzkiego rozliczenia ze światem, którym rządzą patriarchalne normy.

"Podróż zimowa" to także próba zmierzenia się z odchodzeniem i przemijaniem. Reżyserka podąża za gęstym, mrocznym i bezlitosnym dyskursem Jelinek, jaki tym razem prowadzi do samego wnętrza austriackich piwnic, z których po latach wychodzą kobiece ofiary, gwałcone i bite przez sadystycznych mężczyzn. Ale społeczeństwo zmęczone nieustannymi medialnymi doniesieniami o kolejnych cierpieniach nie chce słuchać ich historii, obarczając je odpowiedzialnością za ich własny los.

Kleczewska tworzy barwny sceniczny kolaż nietypowych postaci, jakie przemawiają do widzów ostrymi jak brzytwa monologami. Od pluszowych zwierzaków, przez gwiazdy porno, gospodynie domowe, szaleńców i ikony popkultury, aż po samą austriacką pisarkę, która pojawia się w finale. Wszyscy oni wieszczą zagładę świata zbudowanego na hipokryzji, cynizmie i niesprawdzających się już w nowej rzeczywistości tradycyjnych wartościach społecznych i kulturowych.

Przedstawienie doceniono w majowym plebiscycie Łódzkie Sukcesu "Podróż", a w ubiegłym tygodniu spektakl zwyciężył w rankingu tygodnika "Polityka" na teatralne hity 2013 r.

Jak głosować?

Aby zagłosować na spektakl "Podróż zimowa", wyślij SMS o treści: ENERGIA.3 pod numer 71466 (cena SMS-a 1,23 zł brutto, organizatorem konkursu jest AGORA SA). W wiadomości zwrotnej uczestnik plebiscytu otrzyma kod do bieżącego e-wydania "Gazety Wyborczej".

Pozostali kandydaci to: wystawa "Themersonowie i awangarda" w ms2 (ENERGIA.1), monodram Agnieszki Skrzypczak "Marzenie Nataszy" w Teatrze im. Jaracza (2), koncert Erica Claptona w Atlas Arenie (4), koncert Leonarda Cohena w Atlas Arenie (5), renowacja Muzeum Pałac Herbsta (6), wielkoformatowe projekcje na pl. Wolności w ramach Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła (7), film "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego wyprodukowany przez Opus Film (8), powieść "Sezon burz" Andrzeja Sapkowskiego (9), murale Galerii Urban Forms (10), wystawa Zbigniewa Rybczyńskiego w Atlasie Sztuki (11), ustanowienie Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima (12).

Głosowanie trwa do 10 stycznia do godziny 12. Zwycięzcę poznamy tego samego dnia podczas gali w klubie Wytwórnia. Zaproszenia na galę rozdajemy codziennie na Facebooku łódzkiej "Wyborczej" (facebook.com/lodzgazeta). Głosowanie również na www.tvtoya.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji