Artykuły

Warszawa. Hitowa Jelinek z łódzkim akcentem

Współtworzony przez łódzki Teatr Powszechny spektakl "Podróż zimowa" zwyciężył w rankingu tygodnika "Polityka" na teatralne hity 2013 roku.

Brutalny, opowiadający o władzy tekst austriackiej noblistki Elfriede Jelinek wyreżyserowała Maja Kleczewska. Pod lupą znalazły się instytucja małżeństwa, seksualność, choroba psychiczna i śmierć. Wsparciem dla inspiracji pieśniami Schuberta jest aluzja do medialnej historii Josefa Fritzla. "Statystyczni Europejczycy jako pluszowe maskotki, za aksamitnym językiem kryje się kult siły. Poruszająco o naszej cywilizacji" - brzmi uzasadnienie Anety Kyzioł z "Polityki".

Wyróżniony spektakl jest koprodukcją Powszechnego i Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Łódzka prapremiera odbyła się 23 marca, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Przedstawienie doceniono już w Łodzi - w majowym plebiscycie Łódzkie Sukcesu "Podróż" wygrała z koncertem Justina Biebera

(...)

"Podróż zimowa" to nie był jedyny łódzki akcent w kulturalnym rankigu "Polityki". Dziewiąte miejsce w kategorii "Sztuki wizualne" zajął Festiwal Urban Forms, dziesiąte -wystawa Teresy Tyszkiewiczowej w Atlasie Sztuki.

Spektakl Kleczewskiej będzie można obejrzeć na Małej Scenie Teatru Powszechnego (ul. Legionów 21) 10,11 i 12 stycznia. Bilety - 25 i 35 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji