Artykuły

Kraj. Teatralne hity wg "Polityki"

W rubryce "Kulturalne przeboje 2013" tygodnik typuje 10 najlepszych spektakli mijającego roku.

1. "Podróż zimowa" [na zdjęciu] Elfriede Jelinek, reż. Maja Kleczewska, koprodukcja Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Teatru Powszechnego w Łodzi. Statystyczni Europejczycy jako pluszowe maskotki, za aksamitnym językiem kryje się kult siły. Poruszająco o naszej cywilizacji.

2. "Chłopi" według Władysława Reymonta, muzyka Piotr Dziubek, reż. Wojciech Kościelniak, Teatr Muzyczny w Gdyni. Z polotem i przytupem; słusznie okrzyknięte "polskimi Nędznikami".

3. "Bitwa Warszawska 1920" Pawła Demirskiego, reż. Monika Strzępka, Stary Teatr w Krakowie. Piłsudski, Broniewski, Dzierżyński i Mama Polka w gorącej dyskusji o jakości polskiej niepodległości.

4. "Balladyna" Marcina Cecki, reż. Krzysztof Garbaczewski, Teatr Polski w Poznaniu. Bohaterowie Słowackiego obsadzeni w filmie klasy B. Bezczelnie i zaskakująco o polskości.

5. "Kabaret Warszawski" scen. i reż. Krzysztof Warlikowski, Nowy Teatr w Warszawie. O nadciągającej dyktaturze skrajnej prawicy i wyzwoleniu przez orgazm. Spektakl-petarda.

6. "Milczenie o Hiobie" scen. i reż. Piotr Cieplak, Teatr Narodowy w Warszawie. Wewnętrzny, rozpisany na osiem głosów, panel Piotra Cieplaka o tajemnicy cierpienia. Zdarzenie z pogranicza teatru, koncertu, performance'u oraz wiary, szkiełka i oka.

7. "Kamienne niebo zamiast" gwiazd Marcina Cecki, reż. Krzysztof Garbaczewski, Muzeum Powstania Warszawskiego. Polskie zombi kroczące złowrogo w kierunku widowni jako prowokacyjny komentarz do naszej polityki historycznej.

8. "Requiemaszyna", reż. Marta Górnicka. 25 mężczyzn i 8 kobiet recytuje, skanduje, syczy i jęczy wiersze Władysława Broniewskiego. Produkt eksportowy roku, objechał cały świat.

9. "Zachodnie wybrzeże. Powrót na pustynię" Bernarda-Marie Koltsa, reż. Michał Borczuch, Teatr Polski we Wrocławiu. Świat współczesnych uchodźców pokazany jednocześnie jako egzotyczny i znajomy. Bo kto dziś nie jest w ten czy inny sposób wykluczony?

10. "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" Doroty Masłowskiej, reż. Agnieszka Glińska, Teatr Studio w Warszawie. O rozczarowaniu życiem już na jego starcie, czyli Masłowska prorokinią generacji na śmieciówkach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji