Artykuły

Wychowanka

Ośrodek telewizyjny w Gdańsku nagrał ostatnio spektakl "Wychowanka" Aleksandra Fredry. Był to ostatni spektakl, jaki reżyserował w Teatrze "Wybrzeże" Stanisław Hebanowski, nagranie jest wiec kolejnym zapisem tego, co pozostawił po sobie wielki reżyser i inscenizator, jest hołdem złożonym jego twórczości. Przeniesienie telewizyjne "Wychowanki" (realizacja telewizyjna jest dziełem Mariana Ligęzy adaptacją scenografii do warunków uwzględnia wszystkie założenia reżyserskie Stanisława Hebanowskiego, i to zarówno dotyczące kształtu artystycznego, jak i skreśleń.

Akcja sztuki rozgrywa się w majątku państwa Morderskich, którzy wzięli na wychowanie córkę leśniczego Bałduły. Wszyscy są przekonani, że Zosia jest naturalną córką pana domu, który też zamierza uczynić ją główną spadkobierczynią swego majątku. Zawiła intryga zostaje rozwiązana w finale sztuki.

W rolach głównych wystąpili: Stanisław Michalski jako Morderski, Anna Chodakowska - jego żona, Tomira Kowalik - Zosia oraz Jerzy Dąbrowski, Elżbieta Goetel, Zbigniew Olszewski, Halina Kosznik - Makuszanka, Kuba Zaklukiewicz i inni. Scenografia - Anna Rachel.

"Wychowanka" zostanie prawdopodobnie nadana 21 stycznia 1984 roku w programie "Wieczór w teatrze z Andrzejem Żurowskim".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji