Artykuły

Białystok. "Opowieść wigilijna" w BTL

Klasyczna historia z uniwersalnym przesłaniem, ale w efektownej oprawie nowych mediów. Premiera 1 grudnia.

"Opowieść wigilijna" Karola Dickensa w reżyserii Jacka Malinowskiego oraz z projekcjami Krzysztofa Kiziewicza i Sebastiana Łukaszuka to przedświąteczna propozycja Białostockiego Teatru Lalek.

Klimat starego Londynu pogrążonego w zimowej aurze i familijna opowieść o skąpcu, ponurym zrzędzie Scrooge'u, który robi wszystko, co może, by nie podać się atmosferze Bożego Narodzenia, ale na końcu podróży w czasie i przestrzeni i Lak rozpoznaje to, co najważniejsze - ta historia z książki Dickensa powraca w adaptacjach filmowych i teatralnych regularnie przed świętami. Tym razem chce ją przypomnieć Jacek Malinowski, reżyser i dyrektor RTL-u.

- Nasz spektakl łączy rozmaite formy, od nowych mediów, po techniki lalkowe, żywy plan aktorski i maski. Oczywiście dzieło jest znane, to uniwersalna historia niezależnie od czasów, utrzymana w konwencji moralitetu. Opowiada o wartościach takich jak empatia i pokazuje podział na bogatych i potrzebujących, wskazując, że największą radością może być dzielenie się z innymi - mówi Malinowski. - Spektakl łączy więc to, co dobre w klasycznej opowieści, z nowinkami techniki.

- Projekcje multimedialne nawiązują do starego Londynu, grafiki znanej ze starych kartek pocztowych, rycin i ilustracji do powieści Dickensa. Co ciekawe, trwają przez cały spektakl, co nie było dla nas łatwe. Scenografia jest minimalna, a wizualizacje ją uzupełniają - opisuje Krzysztof Kiziewicz.

- Zawsze marzyłem, by współpracować z białostockimi teatrami i to się właśnie udało. Lalki pojawiają się tu w dwóch warstwach - realnej i animowanej. Dzięki multimediom udało się dodać także warstwę abstrakcji. To, co moglibyśmy sobie tylko wyobrażać, zostało tu pokazane - opowiada o tej współpracy Sebastian Łukaszuk.

Widzowie zobaczą więc dzięki multimediom min. witrynę sklepu pod szyldem Scrooge & Marley, a wraz z Duchem Przeszłych Świąt i głównym bohaterem przeniosą się w czasie. W teatrze spadnie też śnieg.

Za muzykę odpowiada pochodzący z Wilna Antanas Jasenka, który współpracował już z BTL-em przy spektaklu "Biegun". W rolę Scrooge'a wcieli się Zbigniew Lit-wińczuk, w obsadzie "Opowieści wigilijnej" zobaczymy też: Grażynę Kozłowską, Agnieszką Sobolewską, Iwonę Szczęsną, Mirosława Janczuka, Pawła S. Szymańskiego i Adama Zielenieckiego.

Premiera 1 grudnia o godz. 17. kolejne spektakle od 3 grudnia

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji