Artykuły

Opole. Nagrody Festiwalu Teatrów Lalek

Jury 22. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu nie przyznało Grand Prix festiwalu. Główną nagrodę - za reżyserię spektaklu "Baśń o rycerzu bez konia" [na zdjęciu] w Teatrze Animacji z Poznania - otrzymał w sobotę wieczorem Janusz Ryl-Krystianowski.

- Najwyższym wyróżnieniem - choć nie była to nagroda Grand Prix wyróżniliśmy bardzo prostą i bardzo skromną formę teatralną. Pozostawiamy to do państwa przemyśleń i uznania - powiedziała po ogłoszeniu werdyktu przewodnicząca jury, Irena Jun.

W całej ponad 40-letniej historii opolskiego festiwalu Grand Prix - nagrodę im. Alojzego Smolki przyznano tylko czterokrotnie. - Główną nagrodę jury przyznaje przedstawieniom, które wyznaczają nowe kierunki w sztuce. Trudno, żeby takie przedstawienia pojawiały się co dwa lata - za każdym razem, kiedy odbywa się nasz festiwal - powiedział PAP dyrektor opolskiego Teatru Lalki i

Aktora im. A. Smolki, Krystian Kobyłka.

Zdaniem dyrektora opolskiego teatru dwuletni cykl organizowania festiwalu odpowiada możliwościom polskich teatrów lalek. - Zastanawiamy się nad przekształceniem imprezy w festiwal międzynarodowy. Wtedy nie wykluczamy organizowania jej co roku - zapowiedział Kobyłka.

Najwyższa nagroda festiwalu, decyzją jury, trafiła do reżysera spektaklu w wykonaniu zespołu Teatru Animacji z Poznania. Janusz Ryl-Krystianowski otrzymał 1. nagrodę za reżyserię i 6 tys. zł. W tej samej kategorii drugą nagrodę i 5 tys. otrzymał Ondrej Spisak z teatru Lalka w Warszawie za spektakl "Buratino" wg Aleksego Tołstoja. Trzecia nagroda i 4 tys. przypadły Aleksandrowi Maksymiakowi za "Ostatnią ucieczkę" wg Bruno Schulza z

wrocławskiego Teatru Lalek.

W dziedzinie sztuki aktorskiej jury w składzie: Irena Jun, Bożena Chmylak, Leszek Mądzik, Marek Waszkiel i Andrzej Zarycki przyznało nagrodę dla zespołu teatru lalek Pleciuga ze Szczecina za przedstawienie "8 dni stworzenia świata". Nagrodę otrzymali także Sylwia Koronczewska, Piotr Grabowski, Krzysztof Dutkiewicz i Marcin Ryl-Krystianowski za role w "Baśni o rycerzu bez konia".

Nagrody indywidualne w Opolu otrzymali: Józef Frymet (za rolę Jakuba w przedstawieniu "Ostatnia ucieczka"), Andrzej Mikosza z opolskiego teatru (za rolę Ebenezera Scrooge'a w przedstawieniu "Mr. Scrooge"), Agnieszka Niezgoda z teatru Baj Pomorski w Toruniu (za Ubicę w przedstawieniu "Ubu król - czyli Polacy"), i Ryszard Sypniewski z teatru lalek Banialuka z Bielska Białej (za rolę Terezjasza w "Antygonie").

W dziedzinie muzyki jury przyznało 3 nagrody. Trzecią, i 2 tys. zł otrzymał Piotr Klimek za oprawę muzyczną spektaklu "8 dni stworzenia świata", drugą i 3 tys. dostał Zbigniew Karnecki za muzykę do "Ostatniej ucieczki", a pierwszą i 4 tys. zł przypadła Piotrowi Nazarukowi za muzykę do spektaklu "Buratino".

Za inscenizację przedstawienia "I odsłoniłam noc" w wykonaniu zespołu opolskiego teatru nagrodę w wysokości 3 tys. zł odebrali Krystian Kobyłka i Joanna Braun. Wyróżnienie w Opolu otrzymała także autorka "Baśni o rycerzu bez konia" - Marta Guśniowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji