Artykuły

Odeszli w minionych 12 miesiącach

Przypominamy ludzi teatru, którzy zmarli w minionych 12 miesiącach.

Listopad 2012: 26.11. - Aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku Joanna Bogacka. Występowała też w filmach, m.in. w "Linie" w reż. Kazimierza Kutza i "Sto koni do stu brzegów" w reż. Zbigniewa Kuźmińskiego. Grudzień 2012: 2.12. - Wybitna śpiewaczka i reżyser operowa Maria Fołtyn. Debiutowała w 1949 roku tytułową rolą w operze "Halka" Stanisława Moniuszki. Partie moniuszkowskie należały do jej najwybitniejszych ról w karierze. 18.12. - Stanisław Michoński - śpiewak operowy, związany przez kilkadziesiąt lat z łódzką sceną operową. Najpierw solista Opery Łódzkiej, a później łódzkiego Teatru Wielkiego. Styczeń 2013: 5.1. - Andrzej Żurowski - polski teatrolog, szekspirolog, publicysta, krytyk teatralny. Pozostawił po sobie wiele publikacji, m.in. cykl poświęcony obecności Szekspira na polskiej scenie i książkę "Czytając Szekspira". 10.1. - Maciej Korwin - polski reżyser teatralny, dyrektor Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni w latach 1995-2013. 22.1. - Lucyna Winnicka, jedna z najbardziej znanych polskich aktorek lat 60. i 70. Grała m.in. w "Pociągu" i "Matce Joannie od Aniołów" Jerzego Kawalerowicza. 27.1. - Aktor, reżyser i pedagog Aleksander Bednarz. Zagrał m.in. w "Psach" Władysława Pasikowskiego. Od 1989 roku był związany z Teatrem im. Jaracza w Łodzi.

Marzec 2013:

26.3. - Aktor Jerzy Nowak, związany przez kilkadziesiąt lat z krakowskim Narodowym Starym Teatrem. Ponad 600 razy wcielił się w postać Hirsza Singera w spektaklu "Ja jestem Żyd z +Wesela+".

27.3. - Andrzej Iwiński, jeden z czołowych aktorów Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Grał też w Teatrze Telewizji i serialach, m.in. w "Glinie".

29.3. - Śląski aktor Andrzej Lipski przez ponad trzydzieści lat związany z Teatrem Nowym w Zabrzu. Zagrał w nim ponad sto ról, w latach 1999-2007 pełnił także funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego.

Kwiecień 2013:

14.4. - Arkadiusz Gacparski, rysownik i karykaturzysta, scenograf związany z teatrami szczecińskimi. Był także plakacistą, scenografem teatralnym, autorem portretów.

Maj 2013:

21.5. - Halina Kuźniakówna, wieloletnia aktorka Starego Teatru w Krakowie. Grała m.in. Solange w "Lecie z Nohant" Jarosława Iwaszkiewicza i Klarę w "Ślubach panieńskich" Aleksandra Fredry.

23.5. - Śpiewaczka operowa i pedagog prof. Jadwiga Pietraszkiewicz. Publiczność pamięta ją m.in. z ról: Tatiany w "Eugeniuszu Onieginie" i Lizy w "Damie pikowej".

Czerwiec 2013:

25.6. - Aktor Jacenty Jędrusik, związany od 20 lat z Teatrem Rozrywki w Chorzowie. Do jego najważniejszych ról na chorzowskiej scenie należały Konferansjer i Generał Haig w "Rozkosznej wojnie", Mistrz Ceremonii w "Kabarecie".

Lipiec 2013:

5.7. - Reżyser Krzysztof Nazar, związany m.in. z Operą Krakowską. Reżyserował też m.in. w Starym Teatrze w Krakowie, Teatrze Powszechnym w Warszawie i Teatrze Nowym w Poznaniu.

6.7. - Marek Tracz, wieloletni dyrektor Filharmonii Opolskiej, b. rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz pierwszy dyrygent i kierownik muzyczny Opery Wrocławskiej.

Sierpień 2013:

6.8. - Aktorka Lidia Korsakówna, znana z filmów "Przygoda na Mariensztacie", "Klub kawalerów", "Dziewczęta z Nowolipek", przez lata związana z warszawskim Teatrem Syrena.

14.8. - Aktorka Elżbieta Piwek. Przez 30 lat była związana z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu, a od 2008 r. - z warszawskim Teatrem Studio. Zagrała m.in. w przedstawieniach Marka Fiedora, Mai Kleczewskiej, Agnieszki Glińskiej.

15.8. - Sławomir Mrożek - wybitny pisarz, dramaturg, rysownik, publicysta, krytyk teatralny, autor scenariuszy. Był najczęściej grywanym w kraju i za granicą polskim dramaturgiem współczesnym, a w Polsce przez lata jednym z najpoczytniejszych prozaików. Jego twórczość, m.in. "Tango", przekładana była na kilkanaście języków.

Wrzesień 2013:

24.9. - Aktorka Teresa Szmigielówna; grała w filmach m.in. Wojciecha Jerzego Hasa, Jerzego Kawalerowicza, Andrzeja Munka. Jej pierwszą rolą ekranową była Zośka Czerwiaczkowa w "Celulozie" Kawalerowicza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji