Artykuły

Starogard Gd. Kolekcja Siemiona w Galerii A

Prawie 70 obrazów, rysunków i grafik z Wiejskiej Galerii Sztuki Wojciecha Siemiona [na zdjęciu] w Petrykozach, przywieziono wczoraj do Galerii A Starogardzkiego Centrum Kultury. Wśród nich prace takich artystów jak: Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz, czy Jerzy Nowosielski.

Piątkowy [14 października] wernisaż, jak i cała wystawa zatytułowana "Moje przyjaźnie malarskie", zapowiadają się na spore wydarzenie kulturalne w grodzie nad Wierzycą. Tym bardziej, że 77-letni Wojciech Siemion to znana i ciekawa postać. Od lat 50. pracuje jako aktor w teatrach, radiu i TVP. Zagrał ponad 100 ról filmowych i często występuje też na estradzie. Ceni również twórczość wielu malarzy. Prace, które można będzie oglądać w SCK, to właśnie część bogatych zbiorów aktora, zgromadzonych przez niego w ciągu kilkudziesięciu lat.

- Wojciech Siemion potrafi opowiadać o każdym obrazie, czy grafice całymi godzinami i są to bardzo ciekawe, barwne opowieści - mówi Adam Haras, który kieruje Galerią A. - Nic dziwnego, skoro z każdą ze zgromadzonych przez niego prac, jak i z ich autorami łączą go różne wspomnienia. Warto dodać, że wiejska galeria Siemiona była pierwszą prywatną placówka tego typu, jaką zarejestrowano w PRL.

W ramach wernisażu przewidziano także spotkanie autorskie z aktorem, który ma recytować fragmenty prozy i poezji. Przypomnijmy, że wernisaż odbędzie się w Galerii A 14 października, o godz. 18. Ekspozycję będzie można oglądać do 4 grudnia. Wstęp wolny.

Bez zgiełku

Wiejska Galeria Sztuki Wojciecha Siemiona znajduje się w dworku, we wsi Petrykozy (dawne woj. skierniewickie), otoczonym pięknymi lasami, z dala od cywilizacyjnego zgiełku. Galeria powstała tam w 1979 roku, kiedy to po wielu latach remontów, prowadzonych dzięki staraniom aktora, dwór odżył. Wojciech Siemion umieścił bogate zbiory dawnej sztuki ludowej i dzieła współczesne w zaadaptowanych piwnicach i na strychu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji