Artykuły

Teatr TV. Październikowe spektakle

Premierę "Bezdechu" Andrzeja Barta w reżyserii autora oraz spektakle powtórkowe zobaczymy na małym ekranie w cztery poniedziałki października o g. 20.20.

Program

07.10.2013

"NAMIĘTNA KOBIETA" - Kay Mellor, reż. Maciej Englert

Powtórzenie, czas: 92 min

14.10.2013

"KONTRYM" - Marek Pruchniewski, Marcin Fischer, reż. Marcin Fischer

Powtórzenie, czas: 68 min

21.10.2013

"GETSEMANI" - David Hare, reż. Waldemar Krzystek

Powtórzenie, czas: 79 min

28.10.2013

"BEZDECH"(na zdjęciu) - Andrzej Bart, reż. Andrzej Bart

PREMIERA, czas: 74 min

***

"BEZDECH"

Autorski spektakl Andrzeja Barta, z Bogusławem Lindą w roli głównej i specjalnym udziałem Tadeusza Konwickiego.

Tytułowy "Bezdech" to krótki moment zawieszenia między życiem a śmiercią. Jerzy, światowej sławy polski reżyser, który od wielu lat mieszka i tworzy w Hollywood, pojawia się niespodziewanie w Warszawie. W swojej wędrówce po mieście odnajduje syna, którego nigdy nie widział, odwiedza ojca, rozmawia o śmierci ze słynnym filozofem, a także z pisarzem Tadeuszem Konwickim, spotyka przyjaciół, wrogów i dawne miłości. Niczym wolterowskiemu Kandydowi przyjdzie mu dziwić się, cieszyć, ale i przerażać.

Twórcy i wykonawcy "Bezdechu" zostali docenieni na tegorocznym XIII Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2013". Andrzej Bart otrzymał nagrodę za oryginalny współczesny polski tekst dramatyczny, Zbigniew Zbrowski za opracowanie muzyczne, Milenia Fiedler za montaż, Bogusław Linda za role męską, a Arkadiusz Jakubik i Dawid Ogrodnik uzyskali wyróżnienia aktorskie.

Obsada: Bogusław Linda (Jerzy), Krzysztof Stroiński (Tomasz), Władysław Kowalski (Filozof), Jerzy Stuhr (Lucjan), Andrzej Seweryn (Producent), Jerzy Trela (Ojciec), Katarzyna Figura (Wanda), Małgorzata Potocka (Teresa), Arkadiusz Jakubik (Dzidek), Joachim Lamża (Boss), Dawid Ogrodnik (Patryk). Elisabeth Duda (Eli), Natalia Rybicka (Sandra), ze specjalnym udziałem Tadeusza Konwickiego, Szymon Kuśmider (Mąż), Tomasz Budyta (Lekarz), Grzegorz Skrzecz (Kumaty), Beata Tadla (Prezenterka), Orina Krajewska (Zjawiskowa), Piotr Czyrny (Barman), Ewa Owsiak (Pielęgniarka), Daniel Pietrzak (Olbrzym), Mikołaj Dobrowolski (Chłopak I), Gabriel Kluczkowski (Chłopak II), Igor Świtek (Marek)

Autor: Andrzej Bart

Reżyseria: Andrzej Bart

Zdjęcia: Witold Adamek

Scenografia: Anna Sitkowska, Magdalena Mrozowska

Kostiumy: Katarzyna Lewińska, Monika Zofia Bebej

Montaż: Milenia Fiedler

Opracowanie muzyczne: Zbigniew Zbrowski

Dźwięk: Wacław Pilkowski, Iwo Klimek

czas 75 min.

"NAMIĘTNA KOBIETA"

Marta Lipińska w komedii angielskiej autorki Kay Mellor. Spektakl w reżyserii Macieja Englerta.

Telewizyjna wersja spektaklu, który miał swoją sceniczną premierę 16 stycznia 2003 r. w Teatrze Współczesnym w Warszawie w tej samej obsadzie. Angielska autorka, której sztuki odnoszą sukcesy w Londynie, pokazała tu komediowe zacięcie, ale i zmysł obserwacji, co pozwoliło jej stworzyć barwne, zróżnicowane, bogate psychologicznie postaci. Na szczególne słowa uznania zasłużyła grająca główną rolę Marta Lipińska, żywiołowa i pełna wdzięku, wzruszająca i zabawna jednocześnie.

W domu państwa Derbyshire wielkie poruszenie: właśnie dziś ma się odbyć ślub ich jedynego syna. Na niecałe dwie godziny przed rozpoczęciem uroczystości pani domu, Betty, gdzieś znika. Syn odnajduje ją na strychu, gdzie Betty, nie mogąca się pogodzić z odejściem ukochanego jedynaka z domu, próbuje skryć przed domownikami i gośćmi narastającą w niej frustrację i bunt. Rozstanie z synem, stanowiącym przez lata jedyny sens i cel jej życia, skłania Betty do dokonania bilansu dotychczasowego, straconego - jej zdaniem - życia i uporządkowania swych uczuć.

Starzejąca się Betty, walcząca z nadwagą, z jednej strony nieodpowiedzialna egoistka, złośliwa w swoich opiniach na temat bliźnich, a z drugiej uległa i zapobiegliwa kura domowa, poświęciła życie synowi, Markowi, i mężowi, Donaldowi. Ten pierwszy, stale podziwiany, wychwalany, obdarzany czułościami, przesłaniał jej świat, zawsze miał w matce wierną słuchaczkę i powiernicę. Ten drugi, ciągle spychany na drugi plan, pomijany i niedoceniany przez żonę, czuł się osamotniony w rodzinie, która nawet nie jadała z nim wspólnie posiłków. Uważał, że żona ma trudny charakter, ale sam nie umiał okazać jej miłości, docenić, pochwalić. Ona z kolei trwała w wypalonym uczuciowo związku tylko ze względu na syna.

W marzeniach wspominała swój krótki, ale namiętny romans, który przeżyła niedługo po ślubie z przystojnym sąsiadem, Crazem, pełnym fantazji uwodzicielem, niestety żonatym. Przeprowadzka i narodziny syna przerwały tę znajomość, o której - jak się okaże - mąż od początku wiedział, ale zamiast ostro interweniować, próbował odzyskać żonę sposobem. Betty nie umiała i nie chciała jednak zapomnieć Craze'a, który teraz znów wraca we wspomnieniach niemal tak rzeczywisty jak kiedyś.

Czas płynie nieubłaganie, a moment rozpoczęcia uroczystości ślubnej zbliża się wielkimi krokami. Najpierw więc Mark próbuje ściągnąć matkę ze strychu, później już i Mark i Donald usiłują nakłonić ją do zejścia z dachu, gdzie Betty powędrowała z czarującym duchem byłego kochanka, podsuwającego jej swój wariant szczęścia. Tymczasem ona, poddając się romantycznemu uniesieniu, postanawia sama zadecydować, co dalej.

Autor: Kay Mellor

Tłumaczenie: Elżbieta Woźniak

Reżyser: Maciej Englert

Zdjęcia: Michał Englert

Scenografia: Marcin Stajewski

Kostiumy: Anna Englert

Obsada: Marta Lipińska (Betty), Piotr Adamczyk (Mark), Andrzej Zieliński (Craze), Krzysztof Kowalewski (Donald), Kinga Tabor (Jo), Zbigniew Suszyński (Głos Strażaka)

"KONTRYM"

Grand Prix festiwalu Dwa Teatry w 2011 roku. Sztuka Marka Pruchniewskiego w reż. Marcina Fischera to opowieść o losach Bolesława Kontryma ps. Żmudzin.

"Kontrym" to sztuka opowiadająca o cenie, jaką trzeba zapłacić za zachowanie własnej godności. Bolesław Kontrym "Żmudzin" był legendarną postacią - z jednej strony cichociemny, bohaterski dowódca w trakcie Powstania Warszawskiego, uczestnik bitew o Narwik, walk we Francji, współorganizator Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa, postrach konfidentów w okupowanej Warszawie, żołnierz Dywizji gen. Stanisława Maczka; z drugiej zaś - kombryg Armii Czerwonej odznaczony trzema czerwonymi sztandarami, uczestnik Bitwy Warszawskiej - ale po stronie czerwonoarmistów, bohater Rewolucji Październikowej.

Józef Światło to wysoko postawiony oficer Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, wicedyrektor Departamentu X MBP, ale także autor słynnych audycji nadawanych na falach Radia Wolna Europa, które przyczyniły się do upadku Urzędu Bezpieczeństwa, oraz aresztowania najbardziej brutalnych śledczych. Spotkanie tych dwóch postaci - niecodzienne, dziwne i mroczne, ich pełna napięć gra, tworzy niezwykle emocjonującą oś dramaturgiczną scenariusza spektaklu... Poza tym to opowieść o wielkiej miłości i wielkiej zdradzie, brawurowych ucieczkach i tajnych więzieniach, skorumpowanych urzędnikach i wielopoziomowej, pełnej zaskakujących zwrotów rozgrywce, pomiędzy legendarnymi postaciami.

Autor: Marek Pruchniewski

Scenariusz telewizyjny: Marcin Fischer

Reżyseria: Marcin Fischer

Zdjęcia: Paweł Flis

Montaż: Paweł Laskowski

Scenografia: Anna Wunderlich, Agata Przybył

Kostiumy: Katarzyna Śródka

Konsultacja historyczna: prof. Andrzej Paczkowski, dr Witold Pasek

Obsada: Jan Frycz (Bolesław Kontrym), Redbad Klynstra (Józef Światło), Wojciech Zieliński (Władysław), Andrzej Grabowski (Gen. Konstanty Kontrym), Magdalena Czerwińska (Wanda), Sława Kwaśniewska (Matka Kontrymów), Bartłomiej Topa (Włodzimierz Lechowicz), Sławomir Orzechowski (Gen. Roman Romkowski), Robert Gonera (Jacek Różański), Paweł Tomaszewski (Chłopak I), Maciej Wojdyła (Wrzesiński), Stanisława Celińska (Sąsiadka) i inni.

"GETSEMANI"

Sztuka znanego i cenionego angielskiego pisarza i dramaturga Davida Hare'a w reż. Waldemara Krzystka. Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry w 2012 roku.

Zainspirowany kulisami funkcjonowania brytyjskiej Partii Pracy i ekipy Tony'ego Blaira, autor odsłania brutalne mechanizmy gry z władzą i o władzę, pełne skorumpowania i obłudy kulisy wielkiej polityki. Zbuntowana 16-letnia córka pani minister spraw wewnętrznych swoim lekkomyślnym zachowaniem wywołuje kryzys rządowy. Czym przykryć ten skandal w mediach? Jak ocalić reputację pani minister i premiera? Czy wizerunek jest ważniejszy od wyznawanych poglądów, sprawność działania od pryncypiów, umiejętność reagowania na bieżące kryzysy od dalekosiężnej wizji?

Sztuka Davida Hare utrzymana jest w konwencji realistycznej, pełna jest nieoczekiwanych zwrotów i świetnie trzymająca napięcie. Realizacji telewizyjnej podjął się uznany i doświadczony reżyser Waldemar Krzystek. Udało się też zaprosić do współpracy wspaniałych aktorów. Obok Magdaleny Cieleckiej wcielającej się w postać minister spraw wewnętrznych rządu Wielkiej Brytanii zobaczymy Agnieszkę Grochowską, Agatę Buzek, Przemysława Bluszcza, Mariusza Banaszewskiego, Antoniego Pawlickiego, Piotra Adamczyka, Macieja Zakościelnego oraz debiutującą w Teatrze Telewizji Emilię Nagórkę (studentkę PWST we Wrocławiu). Temat i bohaterowie sztuki są na tyle ciekawe, że zainteresują szeroką widownię Teatru Telewizji.

Autor: David Hare

Przekład: Małgorzata Semil

Reżyseria: Waldemar Krzystek

Scenografia: Andrzej Przybył, Agata Przybył

Kostiumy: Małgorzata Zacharska

Zdjęcia: Piotr Wojtowicz

Obsada: Agata Buzek, Przemysław Bluszcz, Antoni Pawlicki, Mariusz Bonaszewski, Magdalena Cielecka, Emilia Nagórka, Agnieszka Grochowska, Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji