Artykuły

Jelenia Góra. Uroczystości patronackie u Norwida

Jutro, 24 września, rozpocznie się cykl imprez z okazji 40. rocznicy nadania teatrowi imienia Cypriana Kamila Norwida.

W dniu 17 kwietnia 1974 r. zarządzeniem Wojewody Wrocławskiego, Państwowemu Teatrowi Dolnośląskiemu w Jeleniej Górze nadano imię Cypriana Norwida. Impulsem do podjęcia starań o patronat była premiera "Pierścienia Wielkiej Damy" Norwida w reżyserii Grzegorza Mrówczyńskiego. Kilka miesięcy wcześniej, 15 września 1973 r., tym spektaklem zainaugurowano działalność Sceny Studyjnej.

Cyprian Norwid urodził się 192 lata temu, 24 września 1821 roku w Laskowie-Głuchach. W rocznicę Jego Urodzin, 40 lat i tydzień po premierze "Pierścienia Wielkiej Damy", Teatr im.Cypriana Kamila Norwida inauguruje Norwidowisko - cykl imprez poświęconych Patronowi - 24 IX o godz.19,00 otwarta zostanie wystawa, dokumentująca wszystkie norwidowskie inscenizacje dokonane w jeleniogórskim teatrze, wykład wygłosi prof.dr hab.Janusz Degler, który był wówczas kierownikiem literackim teatru i uczestnikiem tamtych wydarzeń.

24 września będzie początkiem całego cyklu imprez poświęconych Norwidowi w 40 rocznicę nadania teatrowi Jego imienia. Planowane są dyskusje, spotkania, czytania poezji, wykłady, projekcje i wiele innych zdarzeń, które organizowane będą do grudnia 2014 roku, kiedy to odbędzie się premiera spektaklu pt."Pierścień Wielkiej Damy".

Przypomnijmy, że 30 lat temu, w 100. rocznicę śmierci Poety, sezon teatralny 1983/84 przebiegał pod patronatem Norwida i został określony jako "Rok Norwidowski".

Norwid był postacią tragiczną. Był prozaikiem, dramatopisarzem, eseistą, grafikiem, rzeźbiarzem, malarzem i filozofem. Był artystą łączącym romantyczne emocje z pozytywistyczną trzeźwością sądów i być może dlatego tak chętnie jest cytowany współcześnie w ważnych momentach i najważniejszych miejscach. Inspiruje pisarzy i poetów współczesnych, a jego teksty są wciąż na nowo wykorzystywane przez kolejne pokolenia wokalistów.

Żyjąc w nędzy w paryskim domu opieki, nie stracił ostrości spojrzenia na Ojczyznę, nie szczędził jej krytyki, a swoim rodakom - gorzkich uwag. O tym wszystkim chcemy rozmawiać z naszymi widzami i uczestnikami zdarzeń, które planujemy. Serdecznie zapraszamy !

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji