Artykuły

Szczecin. Premiera w Pleciudze i warszawskie gwiazdy

Akcja "Stworzeń scenicznych" rozgrywa się w XVII-wiecznej Anglii, w czasie gdy właśnie pozwolono paniom grać w teatrze. W piątek w Pleciudze premiera dla dorosłych.

Środowisko aktorek jest bardzo zróżnicowane, znajdują się tutaj kobiety lepiej i gorzej wykształcone, mężatki i panny z zubożałych rodzin, córki pastorów i dziewczęta z najniższych warstw społecznych. - To co proponuje April de Angelis, współczesna autorka angielska, nie jest wyłącznie opowieścią o teatrze po roku 1660 - mówi Barbara Popiel, sekretarz literacka Pleciugi. - Wśród różnorodnych zmian, które Karol II wprowadził pojawia się nowy edykt dotyczący teatru. Po raz pierwszy kobiety w Anglii mają prawo występować w teatrze zawodowo, zarobkowo. Ale nierzadko traktowane były jak kobiety lekkich obyczajów. Ze strony arystokracji były ofiarami molestowania seksualnego. Zmuszone są sobie szuka protektorów. Choćby dlatego, że odpowiedzialność za sfinansowanie kostiumów spadała na nie same.

- Jest to bardzo ciekawe studium psychologiczne pięciu zupełnie różnych kobiet, które w świecie zdominowanym przez mężczyzn próbują zrobić karierę. To jest sztuka trochę feministyczna - mówi Paweł Aigner, reżyser "Stworzeń scenicznych". - To jest szczególny moment w życiu kobiet artystek. Kobiety maja prawo mówienie ze sceny. Walczą o stanowienie o sobie. Walczą o wolność. Ale jest też wielki koszt, które będą za to musiały ponieść.

W obsadzie przedstawienia znalazły się same kobiety. Zagrają: Danuta Kamińska (Pani Betterton), Grażyna Nieciecka- Puchalik (Doll Common), Edyta Niewińska - Van der Moeren (Pani Marshall), Katarzyna Klimek (Pani Farley), Paulina Lenart (Neill Gwyn).

Zobaczymy pięć pań i pięć lalek. Scenografię zaprojektowała Magdalena Gajewska. Scenografia jest bardzo skromna, ale jest w niej wiele cytatów z historii teatru - dodaje Aigner.

Muzyka - Barakura (Piotr Klimek i Bartłomiej Orłowski).

Premiera "Stworzeń scenicznych" w Teatrze Lalek "Pleciuga" w piątek o godz. 19. Bilety po 30 zł. Następne przedstawienia w sobotę i niedzielę.

***

Inne wieści teatralne

Zachodniopomorska OFFensywa Teatralna

Tatr Realistyczny zaprezentuje w Piwnicy Kany dwa spektakle. Pierwszy to "Manifest", oparty o teksty m.in. Adama Mickiewicza, Williama Shakespeare'a i członków grup. Zostanie on wystawiony w piątek o godz. 10. Drugi - "Punkowe Centrum Poezji Paluch" będzie można zobaczyć w sobotę o tej samej porze. Spektakle zostaną wystawione w ramach Zachodniopomorskiej OFFensywy Teatralnej powołanej przez skierniewicki Teatr Realistyczny i 11 teatrów z naszego województwa. Bilety 20 i 15 zł.

"Jabłko" w Teatrze Współczesnym

Dramat Verna Thiessena to opowieść o zdradzie i umieraniu, ale też o prawdziwej miłości. Andy i Lyn to małżeństwo z 15-letnim stażem, które przeżywa kryzys. Mąż zaczyna zdradzać żonę z pewną studentką, jednak gdy okazuje się, że Lyn choruje na raka zaczyna się nią opiekować. Pomaga mu w tym jego kochanka. Na scenie zobaczymy Małgorzatę Foremniak, Jana Jankowskiego i Joannę Koroniewską. Teatr Współczesny, niedziela, godz. 17. Bilety 85 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji