Artykuły

Tarnów. Do czego służy... wibrator?

Dwie pary, dwie miłości, dwa problemy i jeszcze wielkie odkrycie XIX-wiecznej Ameryki, czyli wibrator. Wszystko razem daje sztukę "W pokoju obok", której polską prapremierę przygotowuje Teatr im. L. Solskiego. Reżyseruje Łukasz Gajdzis. To jego realizacja tekstu "Klub kawalerów" wygrała ubiegłoroczną Talię.

Tarnowski Teatr znów sięga po tekst w Polsce jeszcze nieznany, ale dostrzeżony poza jej granicami, i dotykający, ponownie zresztą, tematów odważnych, mogących wywołać dyskusje czy nawet kontrowersje. Sarah Ruhl, współczesna amerykańska dramatopisarka, jest autorką tekstu "W pokoju obok" ("In the next room or the vibrator play"), nominowanego do prestiżowej Tony Awards i nagrody Pulitzera. Realizacji sztuki na tarnowskiej scenie podjął się Łukasz Gajdzis. 29-letni reżyser jest doktorem sztuk teatralnych, studiował reżyserię teatru muzycznego w PWST w Krakowie i w Paryżu, jest adiunktem w Wyższej Szkole Komunikacji i Mediów Społecznych w Warszawie, a w tym sezonie został kierownikiem artystycznym Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie.

Autorka "W pokoju obok" przeniosła się w przeszłość i opisała kłopoty dwóch małżeństw na początku ery elektryczności. Szokiem dla dziewiętnastowiecznych bohaterów sztuki jest nie tylko zamiana światła świecy na światło żarówki, ale przede wszystkim nowy język mówienia o swoich uczuciach i seksualności. Katalizatorem zmiany jest elektryczny przyrząd, którym doktor Givings będzie "leczył" swoje pacjentki.

Prapremiera polska przedstawienia "W pokoju obok" odbędzie się w pierwszym dniu XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia 2013, w sobotę 21 września. W spektaklu wystąpią Matylda Baczyńska, Monika Wenta-Hudziak, Kamila Ściborek (gościnnie), Piotr Hudziak, Jerzy Pal, Ireneusz Pastuszak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji