Artykuły

Poznań. Przegląd spektakli telewizyjnych Izabelli Cywińskiej

23 września, spektaklem "Na dnie" Maksyma Gorkiego, rozpocznie się w Centrum Kultury Zamek, przegląd spektakli telewizyjnych w reżyserii Izabelli Cywińskiej. Cykl kontynuowany będzie do grudnia 2013.

40 lat temu Izabella Cywińska objęła dyrekcję Teatru Nowego w Poznaniu. Stworzyła znakomity zespół aktorski, poznańska scena stała się pod jej kierownictwem jednym z najbardziej uznanych i znaczących teatrów w Polsce.

Sztuka teatralna jest ulotna, po zejściu z afisza żyje jedynie w ludzkiej pamięci.

Na szczęście w archiwach przetrwały spektakle, które Izabella Cywińska zrealizowała w poznańskiej telewizji w latach 1978-1989.

Chcemy je "ożywić", by udowodnić, że poruszane w nich problemy są dziś równie aktualne i prowokujące do dyskusji jak w czasach, w których powstały.

Fundacja Kultury Otwartej Integrando we współpracy z Centrum Kultury Zamek. Nowe Kino Pałacowe, chcąc włączyć się w cykl rocznicowych imprez, organizuje cykl pt. "Przegląd spektakli telewizyjnych Izabelli Cywińskiej 1978 -1989"

W ciągu 3 miesięcy zaprezentujemy 7 spektakli zrealizowanych przez Poznański Ośrodek TVP.

Zapraszamy na spotkanie z artystami, którzy wciąż są w pełni swej twórczej aktywności.

Przypomnimy również kreacje znakomitych aktorów, z których niestety wielu już odeszło - jak Krystyna Feldman, Hanna Kulina, Wanda Ostrowska, Marian Pogasz, Marek Sikora, Jerzy Stasiuk, Wojciech Standełło, Rajmund Jakubowicz.

Przegląd rozpoczynamy 23 września o godz. 19.00 spektaklem Maksyma Gorkiego "Na dnie"

Jest to przejmujący obraz ludzi zepchniętych na dno, na społeczny margines i próbujących w tych warunkach ocalić swoje człowieczeństwo, godność, prawo do buntu i nadziei.

W spektaklu występują: Elżbieta Jarosik, Stefan Czyżewski, Żywila Pietrzak, Rajmund Jakubowicz, Bolesław Idziak, Wanda Ostrowska, Andrzej Lajborek, Maria Robaszkiewicz, Sława Kwaśniewska, Marian Pogasz, Tadeusz Drzewiecki, Janusz Michałowski, Michał Grudziński, Wojciech Standełło, Zbigniew Grochal, Eugeniusz Kotarski.

Realizacja telewizyjna: Tadeusz Piotrowski

Scenografia: Kazimierz Wiśniak

Muzyka: Zbigniew Górny

Przed pokazem: wprowadzenie " Teatr Nowy za czasów dyrekcji Izabelli Cywińskiej"

Po spektaklu spotkanie z aktorami: Sławą Kwaśniewską, Tadeuszem Drzewieckim Michałem Grudzińskim, Zbigniewem Grochalem, Bolesławem Idziakiem , Andrzejem Lajborkiem i realizatorem spektaklu Tadeuszem Piotrowskim.

14 października, godz. 19.00 - Władysław Zawistowski: " Wysocki"

Sztuka jest dyskursem na temat postaw i sensu angażowania się w sprawę narodową. Przywódcy powstania styczniowego potrzebują człowieka - symbolu. Odszukują więc legendarnego przywódcę Powstania Listopadowego. Piotr Wysocki, schorowany, po latach spędzonych na syberyjskim zesłaniu, żyje w odosobnieniu, z dala od bieżących spraw kraju. Wysocki nie potrafi zaakceptować racji politycznych i metod działania stosowanych przez nową generację powstańców.

W spektaklu występują: Janusz Michałowski, Sława Kwaśniewska, Jerzy Stasiuk, Lech Łotocki, Krystyna Feldman, Wojciech Standełło, Rajmund Jakubowicz, Jan Czechowicz, Paweł Hadyński, Jacek Różański.

Realizacja telewizyjna: Andrzej Strzelecki

Scenografia: Marek Sobociński

Przed pokazem: " Postawa jednostki wobec procesów historycznych"

Po spektaklu spotkanie z Izabellą Cywińską, Januszem Michałowskim i Lechem Łotockim.

28 października, godz. 19.00 - Władysław Terlecki: "Cyklop"

Bohaterem sztuki jest hrabia Aleksander Wielopolski, jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci w polskiej historii. Przeciwnik polityki konfrontacyjne j w stosunku do zaborcy, dążył do odbudowy Królestwa Polskiego w ramach państwa rosyjskiego. Dzięki jego zabiegom reaktywowano Radę Stanu i samorządy municypalne, spolonizowano administrację, przywrócono prawa szkolnictwu polskiemu, także wyższemu /Szkoła Główna Warszawska/. Starał się zapobiec wybuchowi powstania styczniowego. Za współpracę z carską władzą był przez większość Polaków znienawidzony i uznawany za zdrajcę. Znakomity punkt wyjścia do dyskusji na temat współczesnej Polski.

W spektaklu występują: Janusz Michałowski, Jerzy Stasiuk, Andrzej Wilk, Witold Dębicki, Tadeusz Drzewiecki, Marian Pogasz, Andrzej Lajborek, Krzysztof Bauman, Bożena Krzyżanowska, Bolesław Idziak, Wojciech Standełło, Zbigniew Grochal, Rajmund Jakubowicz, Waldemar Szczepaniak, Daniela Popławska, Paweł Binkowski, Maria Rybarczyk, Danuta Stenka, Paweł Hadyński, Mateusz Kostrzyński.

Realizacja telewizyjna: Marek Antonowicz

Scenografia: Marek Sobociński

Muzyka: Jerzy Satanowski

Przed pokazem: " Aleksander Wielopolski - zdrajca czy pozytywista?"

Po spektaklu spotkanie z twórcami i aktorami.

04 listopada, godz. 19.00 - Aleksander Kopkow "Słoń"

Pełna humoru opowieść o rodzinie kołchoźnika Moczałkina. Jego syn Mitia poddaje ojca ostrej indoktrynacji politycznej.. Skutek jest jednak odwrotny od oczekiwań. Zamiast nabrać głębokiej niechęci do klasy próżniaczej, Moczałkin zaczyna marzyć o burżujskim życiu. Nieoczekiwanie znajduje złotego słonia. Czy ten skarb stanie się jego przepustką do lepszego świata?

W spektaklu występują: Janusz Michałowski, Kazimiera Nogajówna, Hanna Kulina, Jerzy Stasiuk, Wiesław Komasa, Marek Sikora, Maria Maj, Krystyna Feldman, Paweł Hadyński, Bolesław Idziak, Wojciech Standełło, Maciej Drzewiecki.

Realizacja telewizyjna: Andrzej Strzelecki

Scenografia: Marek Sobociński

Muzyka: Jerzy Satanowski

Przed pokazem: "Specyfika scenografii telewizyjnej"

Po pokazie spotkanie z aktorami i twórcami spektaklu.

18 listopada, godz. 19.00 - Adolf Rudnicki "Pensjonat Paryż"

Tola i Lala, dwie panie o dość burzliwej przeszłości, prowadzą pensjonat . Co roku odwiedza je księgowy Kalman, który przyjeżdża tu wspominać swoją wielką, wyidealizowaną miłość - Beatę. Między trojgiem ludzi wytwarza się niezwykła więź i splot emocji : miłość, zazdrość, okrucieństwo, przywiązanie.

W spektaklu występują: Krystyna Feldman, Sława Kwaśniewska, Wojciech Standełło.

Realizacja telewizyjna: Andrzej Strzelecki

Scenografia: Marek Sobociński

Pokaz poprzedzi prelekcja artysty - fotografika Jacka Kulma "Fotografia ery analogowej" połaczona z prezentacją zdjęć ze spektakli w Teatrze Nowym.

Po spektaklu spotkanie ze Sławą Kwaśniewską.

09 grudnia, godz. 19.00 - Stanisław Brzozowski: "Milczenie"

Profesor Dowgird stoi u kresu życia. Najważniejsze jego dzieło jest wciąż w rękopisie. Być może jest ono prawdą, na którą wszyscy czekają, a może "zwodniczym złudzeniem". Czy nie lepiej milczeć? "Coś ważnego jest zawsze, gdy dwoje ludzi milczy". Sztuka Stanisława Brzozowskiego jest dramatem symbolicznym i filozoficznym. Przenosimy się w ibsenowski klimat początku XX wieku.

W spektaklu występują: Marian Pogasz, Janusz Michałowski, Wiesław Komasa, Wanda Ostrowska, Żywila Pietrzak.

Realizacja telewizyjna: Tadeusz Piotrowski

Scenografia: Andrzej Sadowski

Przed pokazem: "Stanisław Brzozowski - krytyka kultury polskiej"

Po spektaklu spotkanie z Wiesławem Komasą

16 grudnia, godz. 19.00 - Jerzy Andrzejewski "Ciemności kryją ziemię"

Akcja powieści rozgrywa się w piętnastowiecznej Hiszpanii a jej bohaterem jest znany z fanatyzmu i okrucieństwa Wielki Inkwizytor Tomas Torquemada. Powieść ukazała się w 1957 roku, wówczas odczytywana była jako rozliczenie się autora z czasami stalinizmu. Po latach okazuje się, że jej przesłanie jest niezwykle uniwersalne i wciąż, niestety, aktualne. Jest ostrzeżeniem przed wszelkiego rodzaju totalitaryzmem, fanatyzmem, upojeniem władzą i zaślepieniem ideologią. "Gdy rozum śpi, budzą się demony".

W spektaklu występują: Janusz Michałowski, Jan Czechowicz, Lech Łotocki, Wojciech Standełło, Jerzy Stasiuk, Maciej Kozłowski, Waldemar Szczepaniak, Bolesław Idziak, Rajmund Jakubowicz, Edward Warzecha, Jacek Różański, Zbigniew Grochal, Marian Pogasz, Paweł Hadyński, Michał Grudziński, Tadeusz Drzewiecki.

Realizacja telewizyjna : Andrzej Strzelecki

Scenografia: Marek Sobociński

Muzyka: Jerzy Satanowski

przed pokazem: "Muzyka teatralna Jerzego Satanowskiego"

Po spektaklu spotkanie z aktorami i twórcami. Gośćmi będą m.in. Izabella Cywińska i Jerzy Satanowski.

Od 28 października do 16 grudnia na Placu Adama Mickiewicza będzie miała miejsce plenerowa wystawa " Teatr Izabelli Cywińskiej w fotografii Jacka Kulma"

Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury - Kultura - Interwencje, dofinansowany ze środków Miasta Poznania . Partnerem wydarzenia jest Towarzystwo im. H.Wieniawskiego.

Partnerem wystawy fotograficznej jest Zarząd Dróg Miejskich.

Patronat medialny: TVP Poznań, Radio Merkury i Głos Wielkopolski

Organizator Przeglądu: Fundacja kultury Otwartej INTEGRANDO

Współpraca: CK Zamek. Nowe Kino Pałacowe

Prezentowane spektakle pochodzą z zasobów archiwalnych Ośrodka Telewizji Polskiej SA w Poznaniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji