Artykuły

Szczecin. Wrzesień w kulturze

Kobieca premiera w Pleciudze, "32 omdlenia" z Krystyną Jandą i Jerzym Stuhrem, wystawa "Praca kobiety nigdy się nie kończy" na Zamku... Wrzesień będzie w Szczecinie pełen ciekawych wydarzeń kulturalnych

6 września na Wałach Chrobrego odbędzie się koncert plenerowy "Pożegnanie lata z muzyką filmową". Wystąpią aktorzy Teatru Polskiego i zaproszeni goście, m.in. Zbigniew Wodecki, Przemysław Saleta i Marcin Prokop. Muzyków Filharmonii Koszalińskiej poprowadzi Wojciech Semerau-Siemianowski.

- Dużo naszych widzów lubi muzykę filmową, to ukłon w ich stronę - mówi Katarzyna Krakowiak z promocji Teatru Polskiego. - Każdemu utworowi przypisujemy wizję artystyczną, np. muzyce z "Harry'ego Pottera" towarzyszyć będzie pokaz iluzjonisty Macieja Pola. Wstęp wolny.

Wszystko o kobietach

Na premierę dla dorosłych 20 września zaprasza Teatr Lalek Pleciuga. Wystawia "Stworzenia sceniczne" April de Angelis w reż. Pawła Aignera. Przeniesiemy się do XVII-wiecznej Anglii. Sztuka pokazuje losy pięciu kobiet i poświęcenia, jakie musiały ponieść, by osiągnąć sukces, kiedy pozwolono im grać w teatrze. Bilety na przedstawienie dla dorosłych kosztują 30 zł.

Niezwykłą kreację aktorską stworzyła w "Divie" Wioletta Komar. Za rolę dostała nagrodę na największym na świecie festiwalu monodramów - United Solo w Nowym Jorku. Bohaterką jej monodramu jest wybitna żydowska śpiewaczka operowa, która przeżyła zagładę, bo śpiewała dla gestapowców. Do zobaczenia 7 września w sali Anny Jagiellonki. Wstęp 25 zł.

Jerzy Stuhr we wrześniu nie tylko zagra na deskach szczecińskiego teatru, ale także spotka się z mieszkańcami

Tematykę kobiecą zobaczymy też na wystawie w Zamku Książąt Pomorskich - "Praca kobiety nigdy się nie kończy". Wernisaż 10 września w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich. Na 120 rycinach pokazano kobiety, ich pracę i codzienność - standardową, jak i wykraczającą poza stereotypy.

Spotkania z Jerzym Stuhrem

"32 omdlenia" to żarty sceniczne Antoniego Czechowa w doborowej obsadzie z Krystyną Jandą i Jerzym

Stuhrem, dla którego to było benefisowe przedstawienie na 40-lecie pracy scenicznej. Spektakl warszawskiego Teatru Polonia będzie można zobaczyć 13 i 14 września gościnnie w Teatrze Polskim. Bilety kosztują 190 zl. Przy okazji wizyty w Szczecinie Jerzy Stuhr spotka się 13 września z czytelnikami w Książnicy Pomorskiej.

Dwa dni wcześniej w Książnicy o swojej pracy reportera wojennego opowie Wojciech Jagielski, wieloletni dziennikarz "Gazety" i jej korespondent w najbardziej zapalnych rejonach świata. Z kolei 20 września swoją powieść sensacyjno-historyczną "Desant" zaprezentuje w Książnicy Zbigniew Kosiorowski. Fabuła powieści osadzona jest w realiach powstania styczniowego, ajej akcja dzieje się m.in. w Szczecinie.

Orkiestra z Dżemem

Melomani na pewno cieszą się z inauguracji sezonów w Operze na Zamku i Filharmonii Szczecińskiej. Opera zaczyna 14 września II Symfonią Gustava Mahlera na 200 artystów polskich i niemieckich (współpraca z Teatrem Vorpommern w Greifswaldzie). Bilety kosztują 50 zł.

Filharmonia Szczecińska inauguruje sezon 20 września koncertem muzyki symfoniczno-operowej pod batutą Ewy Strusińskiej, nowej pierwszej dyrygent tej placówki. Bilety po 40 i 20 zł. Do filharmonii warto udać się już wcześniej - 6 września na finał International Lutosławski Youth Orchestra, też pod batutą Ewy Strusińskiej. Na ten koncert wstęp jest wolny. W programie oczywiście kompozycje Witolda Lutosławskiego (a 2 września wykład o tym kompozytorze Krzysztofa Meyera o godz. 19 w Filharmonii Szczecińskiej).

We wrześniu czeka nas wysyp koncertów w Teatrze Letnim. Tam zagra i zaśpiewa Dżem symfonicznie z Baltic Neopolis Orchestra (8 września, bilety 60 zł), Perfect (13 września, bilety 50-100 zl) i Maryla Rodowicz (14 września, bilety 60-80 zł).

Sporo w tym miesiącu mają nam do zaoferowania kluby. 19 września na Małej Scenie odbędzie się koncert Ani Rusowicz i promocja książki "Mocne uderzenie po szczecińsku" Wojtka Rapy (bilety po 35 zl). 20 września Nowe Imperium otworzy koncert Rafała Brzozowskiego (wstęp 30 zł). 21 września zagra Turbo we Free Blues Clubie (wstęp 30 zł). A dla miłośników death metalu 27 września zagra Nile w Słowianinie (bilety 70 zł), o

O kulturze w Szczecinie czytaj na cjg.gazeta.pl/szczecin

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji