Artykuły

Gdańsk. Oratorium Rubika w bazylice Mariackiej

Już w najbliższy piątek [7 października] w gdańskiej bazylice Mariackiej zabrzmi oratorium "Świętokrzyska Golgota". Kompozycja napisana przez Piotra Rubika [na zdjęciu] do tekstu Zbigniewa Książka została stworzona w hołdzie Janowi Pawłowi II i Solidarności, inspirującej się jego nauczaniem.

W gdańskim wykonaniu wezmą udział połączone kieleckie zespoły: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej, Chór Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej i Chór Kameralny Fermata przygotowany przez Ewę Robak, wszystkie pod dyrekcją kompozytora. Solistami będą Dorota Marczyk, Joanna Słowińska, Janusz Radek i Maciej Miecznikowskim, a narratorem Paweł Deląg.

- Kompozycja, którą usłyszymy w Gdańsku, jest pierwszą częścią mojego oratorium - mówi Piotr Rubik. - Swoją prapremierę miała także część druga. Moja muzyka jest czymś pośrednim pomiędzy muzyką klasyczną i filmową. Mamy za sobą już kilka monumentalnych wykonań, w największym, w Krakowie, wzięło udział 15 tys. słuchaczy.

Koncert otworzy konferencję naukową "Społeczeństwo obywatelskie - nowe imię solidarności", która rozpocznie się w sobotę z okazji V Dnia Papieskiego pod patronatem metropolity gdańskiego ks. abp. Tadeusza Gocłowskiego i przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji