Artykuły

Szczecin. Spektakle Teatru Studio am Salzufer

Polsko-niemiecki Teatr Studio am Salzufer z Berlina przedstawi we wrześniu Szczecinie i Świnoujściu kilkanaście spektakli "Króla Ubu" Alfreda Jarry'ego. Projekt ma być m.in. ofertą dla turystów z Polski i Niemiec.

Premierę spektaklu zaplanowano 2 września w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Potem, od 5 do 16 września spektakle odbywać się będą w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu. Aktorzy będą grali po niemiecku.

Projekt występów polsko-niemieckiej sceny w Świnoujściu i Szczecinie to - według polskiej aktorki, reżyser i pedagoga, a jednocześnie dyrektora Teatru Studio prof. Janiny Szarek - "kulturalny pomost między Polską a Niemcami".

- Teatr proponuje nową jakość polsko-niemieckiego życia kulturalnego, która ma promieniować na rejon nadmorski, pozbawiony w sezonie urlopowym rozrywki wyższych lotów. Pomysł grania w Świnoujściu zrodził się z potrzeby stworzenia oferty kulturalnej dla przebywających tam turystów z Polski i Niemiec. Spektakle będą miały charakter uniwersalny ułatwiający odbiór zarówno publiczności polskiej, jak i niemieckiej - powiedziała PAP prof. Szarek.

Projekt dofinansowano ze środków polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W spektaklu wystąpią studenci Szkoły Aktorskiej Transform z Berlina.

Przed spektaklami zaplanowano happeningi. Krótkie etiudy przygotowywane przez studentów mają przyciągnąć publiczność do udziału w przedstawieniach.

Polsko-niemiecka scena teatralna Teatr Studio am Salzufer z Berlina istnieje od 2004 r. Jest jedyną tego typu sceną w Polsce i w Niemczech. Teatr działa pod patronatem burmistrza Berlina i ambasadora Polski w stolicy Niemiec. Wystawia w Berlinie sztuki polskich artystów.

Sztuka "Król Ubu" Alfreda Jarry'ego powstała w 1888 roku, a wystawiona została po raz pierwszy w Paryżu dziewięć lat później, stając się jednym z pierwszych dzieł teatru absurdu. Łączy elementy farsy, groteski i rubasznego humoru. Była dziecięcym żartem, ale jednocześnie atakowała uznane wartości. Dzieło parodiuje najważniejsze dramaty literatury światowej, przede wszystkim dzieła Szekspira. Spektakl opowiada o rządach straszliwego i jednocześnie groteskowego Ubu Króla i jego żony Ubicy. W absurdalny i prześmiewczy sposób odsłania mechanizmy władzy i demaskuje ludzką naturę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji