Artykuły

Szczecin. Brzechwa i Muminki w Pleciudze

W nowym sezonie teatralnym Anna Augustynowicz wyreżyseruje w Pleciudze "Bajki samograjki" Jana Brzechwy. Dzieci zobaczą też przygody Muminków i Sindbada Żeglarza. Teatr Lalek Pleciuga po wakacjach zaczyna grać ostatniego dnia sierpnia.

20 września na scenie kameralnej zobaczymy "Stworzenia sceniczne" April de Angelis w reżyserii Pawła Aignera. - Będzie to przedstawienie, w którym zagra pięć pań, pięć aktorek naszego teatru: Paulina Lenart, Katarzyna Klimek, Edyta Niewińska-Van der Moeren, Danuta Kamińska i Grażyna Nieciecka-Puchalik - wylicza Zbigniew Niecikowski, dyrektor Pleciugi. - Po przedstawieniach, które realizowaliśmy z Anną Augustynowicz, w których zgodnie z sugestią reżyser zawsze grali sami panowie, obiecywałem dziewczynom, że jak będzie dobry tekst, to na pewno przygotują go same - opowiada.

"Stworzenia sceniczne" to historia pięciu kobiet w XVII-wiecznej Anglii, w czasie gdy właśnie paniom pozwolono grać w teatrze. Sztuka pokazuje poświęcenie i wyrzeczenia, do jakich zmuszane były kobiety, aby osiągnąć choć niewielki sukces sceniczny. April de Angelis jest współczesną autorką angielską, badaczką okresu elżbietańskiego. - Sztuka porusza szereg ważnych i obecnych tematów, jak przemijanie czy starość - zapowiada Niecikowski. - Zobaczymy pięć pań i pięć lalek.

"Stworzenia sceniczne" reżyseruje Paweł Aigner, który wcześniej w Pleciudze przygotował bardzo udanego "Kubusia i jego pana" Kundery. Scenografię projektuje Magdalena Gajewska, muzykę pisze Piotr Klimek.

Następna premiera to "Bajki samograjki" Jana Brzechwy w reżyserii Anny Augustynowicz. Reżyserka wybrała "Czerwonego Kapturka", "Kopciuszka" czy "Kota w butach". Ze swoimi starymi współpracownikami: Markiem Braunem (scenografia), Wandą Kowalską (kostiumy i lalki), Jackiem Wierzchowskim (muzyka), zrobią przedstawienie dla najmłodszych, nawet czterolatków. Premierę zaplanowano na 15 listopada.

Ma być ona jednym z punktów obchodów jubileuszu 60-lecia szczecińskiego teatru lalek.

Teatr opublikuje wydawnictwo opisujące jego ostatnią dekadę od grudnia 2003 do listopada 2013. Książka będzie uzupełnieniem albumu, jaki ukazał się na 50-lecie sceny. Wydany zostanie też "Prolog na otwarcie teatru" Artura Daniela Liskowackiego, czytany w 2009 r. przez dyrektora Zbigniewa Niecikowskiego i aktorkę Paulinę Lenart.

Następne przedstawienie premierowe to "Pamiętniki Tatusia Muminków", którego scenariusz na kanwie twórczości Tove Janson napisała reżyserka Laura Slabińska (autorka pleciugowej "Jabłoneczki"). Premiera zaplanowana jest na koniec lutego. W Teatrze Pleciuga nikt Muminków dotąd nie realizował.

Wokolicach Dnia Dziecka teatr pokaże jeszcze "Przygody Sindbada Żeglarza" Bolesława Leśmiana w reżyserii i scenografii Aleksandra Maksymiaka. Muzykę skomponuje Zbigniew Karnecki.

Teatr realizował będzie różne projekty edukacyjne: zajęcia dla maluszków z tańca czy warsztaty 60+6 dla babć i wnucząto

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji