Artykuły

Bilans życia

Rudolf Zioło przenosi na scenę prozę Jerzego Pilcha. Przygotował adaptację sceniczną wąt­ków z dwóch jego powieści - "Innych rozkoszy" i "Tysiąca spokojnych miast". Premiera odbędzie się w sobo­tę w Teatrze Powszechnym.

To pierwsza teatralna inscenizacja we­dług twórczości Jerzego Pilcha. Do tej pory na podstawie jego utworów po­wstały dwa spektakle telewizyjne. Au­tor "Spisu cudzołożnic" nie ukrywa, że chciałby w przyszłości napisać coś spe­cjalnie dla teatru.

Rudolf Zioło, związany głównie z te­atrami Krakowa, nie pierwszy raz pra­cuje w warszawskim Powszechnym. W 1988 roku, zaproszony przez dyrek­tora Zygmunta Hubnera, wyreżysero­wał tu jeden z najgłośniejszych swych spektakli - "Psie serce" według Bułhakowa. Potem wystawił w Powszechnym "Wujaszka Wanię" Czechowa; "Onych" Witkacego i "Wariacje Goldbergowskie" Taboriego.

Spektakl, który zobaczymy w Po­wszechnym, to - jak zapowiadają jego twórcy - "groteskowy bilans życiowy czterdziestokilkulatka, nie potrafiącego uwolnić się od wpływów rodzinnego do­mu, uwikłanego w związki z dwoma sil­nymi kobietami, rozpaczliwie próbujące­go określić swą tożsamość. Zaskakują­co szczera spowiedź polskiego dziecięcia drugiej połowy XX wieku".

W przedstawieniu występują m.in.: Wiesław Komasa. Maria Robaszkiewicz, Ewa Dałkowska, Kazimierz Ka­czor, Wiesława Mazurkiewicz, Franci­szek Pieczka, Agata Kulesza, Anna Samusionek, Gustaw Lutkiewicz. Auto­rem scenografii jest Andrzej Witkow­ski, muzyka - Bolesław Rawski.

Premierze towarzyszyć będzie wy­stawa "Wesela, śluby, tanga i inne roz­kosze. Sceniczny Polaków portret wła­sny. Wiek XX". Znajdą się na niej pla­katy, afisze i programy utworów sce­nicznych granych w teatrach polskich od prapremiery "Wesela" Wyspiań­skiego w 1901 roku po "Inne rozko­sze" Pilcha.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji