Artykuły

Inteligent bez głosu

Proza Jerzego Pilcha po raz pier­wszy trafia na scenę. Rudolf Zio­ło przygotował adaptację według je­go dwóch powieści: "Innych rozko­szy" i "Tysiąca spokojnych miast". Premiera w sobotę w Teatrze Po­wszechnym.

Rudolf Zioło kilka lat temu wyreżyse­rował spektakl telewizyjny według "In­nych rozkoszy", teraz wraca do tematu. - Nowa adaptacja wzbogacona o wątki z książki "Tysiąc spokojnym miast" zy­skuje kontekst społeczno-polityczny, kontekst historii - mówi reżyser.

To studium bohatera naszych czasów, opowieść o polskim inteligencie próbu­jącym określić swoją tożsamość.

- Chciałbym zaprosić na spektakl tych wszystkich, którzy czują się choć trochę odpowiedzialni za to, co się dzieje obec­nie w Polsce - mówi Rudolf Zioło. - Je­żeli istnieje coś takiego jak odruch obywatelskości, odruch niezgody, protestu przeciwko tej dziwnej naszej rzeczywi­stości, to "Inne rozkosze" i "Tysiąc spo­kojnych miast" dają podstawę do dys­kusji na ten temat. Próbujemy opowie­dzieć o rozczarowaniu inteligenta w ostatniej dekadzie. Ten inteligent jest kompletnie zdezorientowany. W fazie przemian systemowych w Polsce został zdegradowany, pozbawiony głosu.

Reżyser, zachwycony prozą Pilcha, uważa, że autora "Spisu cudzołożnic" brakowało w teatrze.

- Myślę, że w Jurku od dawna siedzi dramaturg. Cały czas go namawiam, że­by napisał coś specjalnie na scenę. Z ogromną łapczywością czekam na ja­kikolwiek brudnopis.

Rudolf Zioło, związany głównie z te­atrami Krakowa, nie pierwszy raz pra­cuje w warszawskim Powszechnym. W 1988 roku, zaproszony przez dyrek­tora Zygmunta Hubnera, wyreżyserował tu jeden z najgłośniejszych swych spektakli - "Psie serce" według Bułha­kowa. Potem wystawił w Powszechnym "Wujaszka Wanię" Czechowa, "Onych" Witkacego i "Wariacje Goldbergowskie" Taboriego.

W "Innych rozkoszach" występują m.in.: Wiesław Komasa, Maria Robaszkiewicz, Ewa Dałkowska, Kazimierz Kaczor, Wiesława Mazurkiewicz, Fran­ciszek Pieczka, Agata Kulesza, Anna Samusionek, Gustaw Lutkiewicz. Au­torem scenografii jest Andrzej Witkow­ski, muzyki - Bolesław Rawski.

Premierze towarzyszyć będzie wysta­wa "Wesela, śluby, tanga i inne rozko­sze. Sceniczny Polaków portret własny. Wiek XX". Znajdą się na niej plakaty, afisze i programy utworów scenicznych granych w teatrach polskich od prapre­miery "Wesela" Wyspiańskiego w 1901 roku po "Inne rozkosze" Pilcha w Powszechnym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji