Artykuły

Wielkopolska. We wrześniu kolejne rewolucje

Tuż po wakacjach odbędzie się kolejna odsłona programu "Wielkopolska: Rewolucje". 5 września w Zakrzewie i 7 września w Szamocinie na premiery spektakli z seniorami i dziećmi zaproszą Mikołaj Mikołajczyk i Michał Borczuch.

Rewolucje kojarzą nam się z miastami, metropoliami, z centrum świata. Ich siła rażenia jest potężna. W tym projekcie wraz z artystami chcielibyśmy zająć się mikrorewolucjami, które podobnie jak mikrohistorie, nie są na językach wszystkich, nie rozpisują się o nich podręczniki i światowe media. A jednak są twórcze, szalone, wywrotowe. To będą etyczne rewolucje, które nie zjadają własnych dzieci, a prowokują do zaangażowania społecznego i życia pełnego pasji.

(Agata Siwiak, kuratorka programu Wielkopolska: Rewolucje)

Zainicjowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w 2012 roku program "Wielkopolska: Rewolucje" narodził się z niezgody na centralistyczną wizję kultury. Jego celem jest integracja i twórcza prowokacja lokalnych społeczności, łączenie pokoleń, definiowanie tożsamości poprzez miejsce zamieszkania, ale także przełamanie stereotypu, że poza centrum nie ma potencjalnych odbiorców (i współtwórców) sztuki awangardowej, krytycznej. Obecnie trwają przygotowania do kolejnych edycji "Rewolucji", które w najbliższych dwóch latach zorganizowane będą w ramach Budzika kulturalnego. Programu działań promujących i aktywizujących kulturę Wielkopolski, realizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Koordynatorem "Budzika" jest Departament Kultury UMWW.

Do tej pory w ramach Rewolucji powstało sześć projektów zrealizowanych w wielkopolskich wsiach i miasteczkach przez twórców reprezentujących rozmaite media, od sztuk performatywnych, przez film, muzykę, po modę i design: Joannę Warszę, Mikołaja Mikołajczyka, Janusza Orlika, Magdę Hasiak, Antoniego Beksiaka, Bartka Frąckowiaka i Monikę Jakubiak.

Efekty pracy "rewolucyjnej" z roku 2012 zostały zaprezentowane na tegorocznej edycji Malta Festival Poznań w ramach Generatora Malta.

***

Edycja 2013 // projekty

III kwartał 2013

Szamocin // Michał Borczuch

Pokazy spektakli w Szamocinie: 3, 4 września

Pokaz spektaklu w Teatrze Nowym w Poznaniu: 10 grudnia

W spektaklach Michała Borczucha, reżysera związanego przede wszystkim z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, centralne miejsce zajmuje dzieciństwo, z perspektywy którego opisuje współczesną kulturę. Nominowany w zeszłym roku do Paszportów Polityki za "wrażliwość, która pozwala mu stwarzać teatralne światy niezwykłe, nieoczywiste, zaskakujące, ale zawsze bardzo osobiste" artysta tym razem opowie o dzieciństwie nie z desek repertuarowego teatru, a ustami samych dzieci. Powstanie przedstawienie teatralne w konwencji fantasy, w którym kilkanaścioro małych mieszkańców miasteczka Szamocin, rozegra symboliczną walkę dobra ze złem. Dziecięcy aktorzy sami wykonają scenografię zaprojektowaną wspólnie ze scenografką Doris Nawrot, a w przedstawieniu partnerować im będą aktorzy Starego Teatru Marta Ojrzyńska i Krzysztof Zarzecki. Za projekcje odpowiedzialna będzie artystka video Małgorzata Mazur. Zarówno próby, jak i prezentacje spektaklu odbędą się w miejscu równie poetyckim i tajemniczym, co teatralny świat Borczucha: na opuszczonym dworcu ("Stacja Szamocin"), który jest przestrzenią działań znakomitej lokalnej społeczniczki i artystki Luby Zarembińskiej. Przywróciła ona miasteczku pamięć o ważnej postaci niemieckiego teatru, urodzonym w Szamocinie dramatopisarzu Ernście Tollerze, czyniąc to miejsce symbolicznym dla teatralnych działań.

Partnerzy: Dom Dziecka w Szamocinie, Społeczne Stowarzyszenie Edukacyjno-Teatralne "Stacja Szamocin", Szamociński Ośrodek Kultury, Teatr Nowy im. T. Łomnickiegw Poznaniu

---

Michał Borczuch

Urodzony w 1979 r. w Krakowie, reżyser, absolwent Wydziału Reżyserii krakowskiej PWST i Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Zeszłoroczny stypendysta prestiżowego programu The Rolex Mentor and Protégé Arts Initiative dla najzdolniejszych młodych artystów z całego świata. Borczuch większość spektakli wyreżyserował w Starym Teatrze w Krakowie: Wielkiego człowieka do małych interesów Aleksandra Fredry, Ciemno wszędzie Pawła Sali, Lulu Franka Wedekinda, Wertera J.W. Goethego oraz Brand. Miasto. Wybrani według Ibsena. W swoim dorobku ma także m.in.: Leonce'a i Lenę Georga Büchnera w warszawskim Teatrze Dramatycznym; Portret Doriana Graya Oscara Wilde'a i Metafizykę dwugłowego cielęcia Witkacego w TR Warszawa, we wrocławskim Polskim - inspirowany tekstami Freuda spektakl Hans, Dora i Wilk oraz Wojna nie ma w sobie nic z kobiety Swietłany Aleksijewicz w Schauspielhaus w Duessledorfie.

***

Zakrzewo // Mikołaj Mikołajczyk

Pokazy spektakli w Zakrzewie: 5, 6 września

Pokazy spektakli w Starym Browarze w Poznaniu w Poznaniu: 8, 9 grudnia

Projekt jest kolejną odsłoną współpracy Mikołaja Mikołajczyka z Zespołem Śpiewaczym "Wrzos" z Zakrzewa. Zrealizowany w ramach zeszłorocznej edycji "Rewolucji" spektakl Teraz jest czas zdobył znakomite recenzje w prasie ogólnopolskiej i gościł m. in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, pokazywany był także na Malta Festival w Poznaniu.

W tym roku Mikołajczyk wraz ze znakomitym zespołem realizatorów - dramaturg Małgorzatą Dziewulską, scenografem i artystą video Mirkiem Kaczmarkiem i kompozytorem Zbigniewem Kozubem idą o krok dalej. Seniorzy z chóru "Wrzos" będą mierzyli się w trakcie prób już nie tylko z własnym ciałem, ale także z materią literacką - wpisaną w historię Wielkopolski powieścią Marii Dąbrowskiej "Noce i dnie". Spektakl będzie interdyscyplinarnym widowiskiem, w którym przenikać się będą rozmaite praktyki performatywne: sztuka partycypacyjna (community arts), taniec nowoczesny i literacki eksperyment. W przedstawieniu weźmie udział 15 seniorów, wybitny polski aktor Adam Ferency (odtwórca roli Bogumiła), tancerka Iwona Pasińska (zagra / zatańczy rolę Barbary) oraz sam Mikołajczyk.

Partner: Zakrzewski Dom Kultury "Dom Polski", Art Stations Foundation / Stary Browar Nowy Taniec

--

Mikołaj Mikołajczyk

Ukończył Państwową Szkołę Baletową w Poznaniu. Pracował we Wrocławskim Teatrze Pantomimy we Wrocławiu, Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Badisches Staatstheater w Karlsruhe. W Szczecinie, w Operze na Zamku, był kierownikiem baletu, który przeobraził w autorski teatr tańca Teatr DNA - taniec zakodowany genetycznie. Występował na wielu festiwalach w kraju, jak i za granicą: w Edynburgu, Sofii, Lill, Carcassone, Berlinie, Hamamatsu, Xanten, Luksemburgu, Brukseli, Brugii, Kownie, Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Lublinie. Współpracował z choreografami reprezentującymi różne style taneczne, sposoby myślenia i kreowania przestrzeni artystycznej, jak Henryk Tomaszewski, Mats Ek, Birgitt Cullberg, Ewa Wycichowska, Ivan Bataillei, Antal Fodor i Conrad Drzewiecki. Współpracował z reżyserami teatralnymi, dla których tworzył reżyserię ruchu w spektaklach operowych i dramatycznych, m. in. z Mają Kleczewską, Małgorzatą Dziewulską, Natalią Korczakowską, Krzysztofem Warlikowskim, Piotrem Kruszczyńskim, Grzegorzem Jarzyną, Adamem Hanuszkiewiczem, Krzysztofem Garbaczewskim i Michałem Borczuchem.

***

Kuratorka programu Wielkopolska: Rewolucje

Agata Siwiak

Rocznik 1974. Kulturoznawczyni, kuratorka i producentka projektów teatralnych i interdyscyplinarnych. "Należy do tych kuratorów, którzy festiwal traktują jako dzieło sztuki konceptualnej, dyskursywnej. Jej autorskie projekty zawsze koncentrują się na wybranym zagadnieniu czy problemie, z którym muszą zmierzyć się zaproszeni artyści" (strona Europejskiego Kongresu Kultury). Od 2012 roku kuratoruje dla Samorządu Województwa Wielkopolskiego program społeczno-artystyczny Wielkopolska: Rewolucje. Kuratorka projektu Trickster 2011 - programu performatywnego Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu (priorytetowego wydarzenia w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej w 2011 roku). W latach 2008 i 2009 była dyrektorem artystycznym Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi (wraz z Grzegorzem Niziołkiem) i wicedyrektorem Miejskiej Instytucji Kultury Miasto Dialogu w Łodzi. W latach 2004-07 związana z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, w którym szefowała festiwalowi baz@rt oraz zajmowała się impresariatem i projektami międzynarodowymi. W latach 2002-04 pracowała w Teatrze Polskim we Wrocławiu, gdzie wraz z Pawłem Miśkiewiczem organizowała Festiwal EuroDrama. Członkini rady programowej IETM / Network for Contemporary Performing Arts w Krakowie (2011) oraz zespołu eksperckiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011). Wykłada w Katedrze Teatru, Dramatu i Widowisk na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, gdzie prowadzi specjalizację dla kuratorów teatralnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji