Artykuły

Jeszcze o zwolnieniach w Starym

To był czarny piątek - skarży się dyrektor Starego Teatru Jan Klata w felietonie "Dożywocie artysty z czasów młodości". Przedmiotowy tekst wymaga szerszego, szczegółowego omówienia, natomiast stwierdzenie o pobieraniu pensji za "gotowość" bez dodatkowego wyjaśnienia o dwuczęściowym wynagrodzeniu trąci pomówieniem aktorów o wyłudzanie pieniędzy za bezczynność. To wymaga poważnej interwencji wyjaśniającej ze strony przedstawicieli środowiska i organu założycielskiego - pisze Rajmund Jarosz w Tygodniku Powszechnym.

To był czarny piątek - skarży się dyrektor Starego Teatru Jan Klata w felietonie "Dożywocie artysty z czasów młodości" Przygoda w warzywniaku z kąśliwą komarzycą, brak uszanowania osoby przez gołębia, a jeszcze do tego smutna konstatacja o nieuchronnej zagładzie świata, a także trudne rozmowy z dziesiątką aktorów, którym wręczył wymówienia z pracy... Rzeczywiście można współczuć.

Jednak w tak poważnej chwili nie jestem skłonny do żartów. Wielkie wrażenie zrobiła na mnie młoda, utalentowana, piękna aktorka w żałobie, która wymownie zaznaczyła swoją porażkę w pojedynku z nowym dyrektorem. Tak, to Zosia z nagrodzonego ostatnio "Pana Tadeusza" - spektaklu w reżyserii byłego dyrektora Mikołaja Grabowskiego.

Przedmiotowy tekst wymaga szerszego, szczegółowego omówienia i może zrobią to bezpośrednio zainteresowani. Natomiast stwierdzenie o pobieraniu pensji za "gotowość" bez dodatkowego wyjaśnienia o dwuczęściowym wynagrodzeniu trąci pomówieniem aktorów o wyłudzanie pieniędzy za bezczynność. To wymaga poważnej interwencji wyjaśniającej ze strony przedstawicieli środowiska i organu założycielskiego. Podatnik musi mieć jasność w tej kwestii.

Przywołanie przez dyrektora Klatę okrucieństwa futbolu jako argumentu przy zwolnieniach, według mnie jest nietrafne. Po kilku przegranych meczach trenera się odwołuje. Dyrektora zaś, po kilku artystyczno-recenzencko-frekwencyjnych porażkach, z reguły nie, gdyż chroni go trzy - lub pięcioletni kontrakt (patrz ustawa). Czas ucieka razem z pieniędzmi, a organy założycielskie są z natury ospałe. Bardzo ważnym argumentem w sprawie zwolnień jest pytanie o zakres i moc sprawczą swobodnej oceny zarządzającego publiczną instytucją artystyczną. Czy istnieje jej granica, kto ją wyznacza i stwierdza jej skuteczność?

Rajmund Jarosz

Członek Rzeczywisty ZASP Starego Teatru

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji