Artykuły

Kraj. Wakacyjny przewodnik teatralny - od morza po góry

Lato w pełni, wyruszamy na wakacje, a teatry - w większości wypadków - zamykają podwoje. Możemy jednak wyruszyć w teatralną podróż po Polsce i zobaczyć ciekawe spektakle.

Nie ma nic przyjemniejszego, jak będąc na Wybrzeżu, wybrać się do Orłowa, gdzie Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza ma swoją Letnią Scenę (lipiec i sierpień). Na plaży, z morzem i stateczkami w tle, pod rozgwieżdżonym niebem, wpisani w scenografię Pana Boga, będziemy mogli oddawać się pasji do tanga, oglądając spektakl "W kręgu namiętności..." [na zdjęciu] przygotowany przez krakowianina Józefa Opalskiego. Na Letniej Scenie na plaży zobaczymy też m.in. "Boga" i "Boga mordu" oraz "Słodkie lata 20, lata 30..." przygotowane przez Jana Szurmieja. Z kolei na żaglowcu Dar Pomorza zacumowanym przy gdyńskim nabrzeżu prezentowany będzie uznany i nagradzany spektakl "Idąc rakiem" Guntera Gras-sa w reżyserii Krzysztofa Babickiego.

Teatr Wybrzeże dysponujący Sceną Letnią w Pruszczu Gdańskim zaprasza już po raz piąty. Wybierzmy się m.in. na spektakle - "Baba Chanel" Nikołaja Kolady, "Intymne lęki", "Wielką Improwizację", a także na premierę "Podróży Guliwera". Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny.

Jak co roku można wybrać się do Teatru Atelier w Sopocie, grającego przez całe wakacje. Recitale Adama Nowaka, Marka Dyjaka, Piotra Machalicy, Hanny Banaszak, warsztaty jidisz, pieśni Andre Ochodlo, dyrektora teatru, to tylko niektóre atrakcje sopockiej sceny.

Pamiętajmy też o corocznym Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim (Gdańsk 1-9 sierpnia), podczas którego będziemy mogli zobaczyć m.in. "Wieczór trzech króli" z Krakowa i Wybrzeża oraz "Stracone zachody miłości" z Łotwy, a niemiecki teatr z Bremy pokaże "Tymona Ateńczyka".

Przez całe wakacje gra sopocka Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, można tam oglądać farsę "Skrzynk@Pandory". Spektakle Sopockiej Sceny Off de BICZ pokazywane będą w wakacje gościnnie w Zatoce Sztuki oraz w przestrzeni miejskiej.

Wielki wybór teatralny będą mieli ci, którzy podczas urlopu wybiorą góry, a szczególnie Tatry. Teatr im. Stanisława Witkiewicza w Zakopanem zaprasza w lipcu i sier- pniu na wiele ekscytujących i ekstrawaganckich spektakli, wśród nich będą m.in. "Ccy-Witkac-Y Menażeria" - rzecz śmieszna, gorzka, ironiczna, "Na przełęczy", "Panopticum", "Świat, wydanie drugie" - portret kobiety według wierszy Wisławy Szymborskiej i wiele innych tytułów. Natomiast 23 lipca odbędzie się spotkanie zespołu z publicznością.

Kto będzie w pobliżu Poznania, nie może ominąć Festiwalu Malta, który trwa do 20 lipca. Znajdą się na nim fantastyczne koncerty w międzynarodowym wykonaniu i spektakle teatralne spoza naszego kraju. To z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego lata.

Na zakończenie festiwalu czekają nas niezwykle ciekawe koncerty.

Wystąpi grupa Atoms For Peace, w skład której wchodzą muzycy znani z działalności w innych, legendarnych zespołach - m.in. wokalista Radiohead Thom Yorke i basista Red Hot Chili Peppers - Flea.

Koncert poprzedzi pierwszy w Polsce występ amerykańskiej wokalistki, multiin-strumentalistki i kompozytorki Chan Marshall, znanej bardziej jako Cat Power.

Warto zobaczyć

Cyrk słoneczny

Cirque du Soleil to jedna z najsłynniejszych grup teatralno- -akrobatycznych na świecie. Od 31 lipca do 4 sierpnia zobaczyć ją możemy w gdańskiej Ergo Arenie.

Dzięki agencji Alter Art obejrzymy spektakl "Alegria". Tytuł pochodzi od hiszpańskiego słowa, oznaczającego uniesienie, radość i świętowanie. Na scenie występuje 55 artystów z 15 krajów. Zobaczymy barwne kostiumy, oryginalną muzykę na żywo i piękną scenografię. Wszystko to składa się na spektakl imponujących umiejętności, siły i szybkości. W "Alegríi" można zobaczyć teatralny "Trapez Synchroniczny" i energetyczne "Podniebne Maszty", gdzie odważni akrobaci przelatują na wysokości ponad 12 metrów.

Widowisko zostało zagrane ponad 6600 razy, a jego widownia liczy ponad 14 milionów widzów. Po raz pierwszy zobaczymy je w Polsce.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji