Artykuły

Gdańsk. Jest komisja wybierająca dyrektora Wybrzeża

W piątek [23 września] na posiedzeniu zarządu województwa pomorskiego zatwierdzony został skład komisji konkursowej, która ma wybrać nowego dyrektora teatru Wybrzeże. Zgodnie z przepisami, w jej składzie znalazły się osoby delegowane przez lokalne władze, Ministerstwo Kultury oraz związki zawodowe działające w teatrze.

Na czele komisji stanie Sławomir Kosakowski, wydelegowany przez zarząd województwa. To gdański radny, dyrektor wojewódzkiego biura Platformy Obywatelskiej, członek zarządu wojewódzkiego i miejskiego partii. Z zawodu jest prawnikiem, a jako hobby w oficjalnych materiałach Rady Miasta podaje: historię, turystykę i sport. Dwie pozostałe osoby przedstawione do składu komisji przez zarząd województwa to naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego. Prof. Jan Ciechowicz jest historykiem teatru, kierownikiem Zakładu Dramatu, Teatru i Filmu. Prof. Jerzy Limon, anglista, jest autorem m.in. książki "Trzy teatry" o teatrze scenicznym, telewizyjnym i radiowym. Jest założycielem fundacji Theatrum Gedanense, rekonstruującej teatr elżbietański w Gdańsku.

Ministerstwo Kultury wydelegowało do składu komisji dwie osoby: Adriannę Poniecką-Piekutowską, dyrektor departamentu sztuki i promocji twórczości oraz Bożenę Sawicką, naczelnik wydziału promocji sztuki. Związki zawodowe będą reprezentować osoby związane z teatrem Wybrzeże. Reprezentantką Związku Zawodowego Aktorów Polskich będzie aktorka Joanna Bogacka, z ramienia "Solidarności" w komisji zasiądzie inspicjent Jerzy Kosiła. Dwie osoby zgłosił Związek Artystów Scen Polskich, ale w komisji pracować będzie tylko jedna z nich: aktor Wybrzeża Florian Staniewski albo wiceprezes związku, reżyser, prof. Jan Kulczyński z warszawskiej Akademii Teatralnej.

Komisja ma się spotkać po raz pierwszy 10 października. Przeprowadzi wówczas rozmowy z siedmiorgiem kandydatów, którzy zgłosili swój udział w konkursie na dyrektora teatru Wybrzeże. Zespół teatru Wybrzeże przygotowuje oświadczenie zatytułowane roboczo "Czujemy się oszukani!". To reakcja na podtrzymanie przez lokalne władze decyzji o odwołaniu poprzedniego dyrektora Wybrzeża Macieja Nowaka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji