Artykuły

Po obu stronach kurtyny

Za sprawą Jacka Głomba, dyrektora Centrum Sztuki-Teatr Dramatyczny i zarazem reżysera spektaklu "Axur, król Ormus", Wojciech Bogusław­ski, jako autor, na dobre zadomowił się na legnickiej scenie i dzięki im obu za to. Po spektaklu "Mimika, czyli krótki kurs sztuki scenicznej" kolejna adaptacja, tym razem opery. Jest to również hołd złożony twórcy sceny narodo­wej i prezent z okazji jubile­uszu polskiego teatru w Legnicy.

Prezent to wielkiej próby, mieniący się perełkami inscenizacyjnych pomysłów. Inscenizacja nawiązująca do tradycji teatru Bogusławskiego. Stąd w orkiestronie cele­brująca strojenie instrumentów i grająca na żywo orkiestra. Ona też gra w przedstawie­niu wielka rolę, na równi z muzyką. Muzy­cy poubierani - zgodnie z ówczesną modą - od stop do głów, na których bieleją peruki z kokardami uwiązanymi na harcapach. Nuty oświetlają płonące świece. Ich blask, razem z muzyką, pulsuje w tej inscenizacji pełnej dymów i żywego ognia, mgieł, wi­chrów i grzmotów. Spektakl pełen jest in­nych efektów, z których gra światła i cie­nia, choćby w scenie pojedynku, w pełni została wykorzystana. Cienie aktorów, ażu­rowych arabeskowych prześwitów dekora­cji kładące się na scenie, odbicia światła pochodni wspaniale wypełniają zwykle martwą przestrzeń, po której stąpają aktorzy. Ci grają z wdziękiem i przekonywają­co. Często aktorom na scenie trzeba wie­rzyć na słowo, że się kochają. Tutaj pięk­nie wyśpiewują to i widać, że bardzo prze­żywają wszelkie przeciwności losu. Niejed­nemu widzowi pewnie łza w oku się zakrę­ci, choć to miłość i sztuka sprzed prawie dwustu lat. Grana podobnie, jak grało się ją w tamtych czasach, również - czego wi­dzowie jednak nie zobaczą - po drugiej stro­nie kurtyny, gdzie aktorzy, na równi z eki­pą techniczną, ustawiają dekoracje - tak mocno utożsamiają się z tym teatrem. Przez kurtynę zaś słychać grających przed nią w antraktach. Wszystko to tworzy niesamowitą przestrzeń, również w czasie.

A czas to dla legnickiego teatru szczególny. Najnowsza premiera otwiera jego święto. Obchodzone będzie dwudziestolecie istnienia sceny dramatycznej w naszym mieście. Galowe przedstawienie już jutro, a przez najbliższe dni wiele się tam będzie działo.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji