Artykuły

Koszalin. Maciej Podstawny z główną nagrodą "m-teatru"

Maciej Podstawy, reżyser spektaklu "Przełamując fale", zdobył główną nagrodę zakończonego w niedzielę 4. Festiwalu Koszalińskie Konfrontacje Młodych "m-teatr" 2013.

Główną nagrodę w wysokości 7 tys. zł ufundował prezydent Koszalina. Zwycięski spektakl jest adaptacją scenariusza filmu Larsa von Triera o tym samym tytule. Wystawił go Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego z Kalisza.

Podstawnego (na zdjęciu) - jak powiedział na finałowej gali "m-teatru" 2013 członek jury Łukasz Drewniak - nagrodzono za najbardziej dojrzały warsztat, umiejętność uwzględnienia wrażliwości i potencjału aktorów, zdolność łączenia różnych estetyk w harmonijną całość.

Cztery ufundowane przez sponsorów nagrody w wysokości po 2 tys. zł każda, przyznała na "m-teatrze" 2013 publiczność.

Najlepszą aktorką została Paulina Puślednik z Narodowego Teatru Starego za rolę w "Pawiu królowej" w reż. Pawła Świątka.

Za najlepszych aktorów uznano ex aequo: Karola Puciatego z Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka za rolę w "Tape" w reż. Anety Groszczyńskiej i Szymona Czackiego z Narodowego Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie za rolę w "Pawiu królowej" w reż. Świątka.

Najlepszym spektaklem w ocenie widzów był oparty na powieści Doroty Masłowskiej "Paw królowej" Świątka.

4. Festiwal Koszalińskie Konfrontacje Młodych "m-teatr" 2013 trwały pięć dni. W konkursie wystawiono cztery spektakle: "Betlejem polskie" w reż. Wojciecha Farugi (Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, "Przełamując fale" w reż. Podstawnego (Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu), "Tape" w reż. Groszyńskiej (Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi) i "Paw Królowej " w reż. Świątka (Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej w Krakowie).

Przedstawienia oceniało jury w składzie: Anna Augustynowicz (dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie), Łukasz Drewniak (krytyk teatralny) i Zdzisław Derebecki (dyrektor naczelny Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie).

Drewniak ogłaszając w niedzielę werdykt powiedział, że obrady jury były bardzo burzliwe ze względu na wyrównany poziom festiwalu.

Jak dodał, to bardzo dobrze świadczy o "fajnym sprofilowaniu przeglądu, który trafia w nerw polskiego współczesnego teatru".

Festiwal Koszalińskie Konfrontacje Młodych "m-teatr" odbywają się od 2010 r. i są adresowane do reżyserów, mających w dorobku nie więcej niż dziesięć realizacji na profesjonalnych scenach.

Organizatorem imprezy jest Bałtycki Teatr Dramatyczny. Pieniądze na tegoroczny festiwal wyłożyło miasto Koszalin, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Niedzielną finałową galę "m-teatru" 2013 uświetnił występ Krystyny Jandy w monodramie "Danuta W." w reż. Janusza Zaorskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji