Artykuły

Teatr pedagog

Pedagogiczny, edukacyjny, dokumentalny. Staroświecki, naiwny, ale i chwilami wzruszający. Japoński spektakl o doktorze Korczaku gości w Krakowie - pisze Joanna Targoń w Gazecie Wyborczej - Kraków.

Japoński teatr Himawari zamówił tekst o doktorze Korczaku u Jacka Popiela, polonisty, wykładowcy UJ i PWST. Postać sławnego lekarza, pedagoga, pisarza, opiekuna dzieci, który poszedł z nimi na śmierć do obozu zagłady, zafascynowała Japończyków. Zapragnęli poznać Korczaka - i dość obcą im zapewne historię zagłady Żydów w Warszawie.

Przedstawienie na pewno inaczej odbiera się w Japonii. Dla polskich widzów, którzy czytali w dzieciństwie choćby "Króla Maciusia", oglądali film Andrzeja Wajdy i mają pojęcie o tym, jak wyglądała niemiecka okupacja, przedstawienie wygląda trochę jak szkolna czytanka. W dodatku przetłumaczona na obcy (bardzo obcy) język i inny niż europejski sposób ekspresji. Trzeba przywyknąć do tego, że mały Szmulik jest małym Japończykiem, mały Felek japońską aktorką o chłopięcych warunkach, do doktora Korczaka wszyscy zwracają się z szacunkiem "sensei", a piosenkę "Miasteczko Bełz" śpiewa się po japońsku. No i do powolnego rytmu, edukacyjnej łopatologii i nadekspresji często wyłamującej się z ram skrojonego po europejsku teatru. .Ale spektakl zrobiony jest sprawnie, a niektóre sceny są wzruszające. Jak ta, gdy sensei Korczak prowadzi za rączki chudego chłopczyka i malutką dziewczynkę ściskającą pluszowego misia, za nimi parami idą wszystkie dzieci, a my wiemy, że idą na zagładę. Na końcu stoją stłoczeni na scenie, słychać nadjeżdżający pociąg, a strumienie światła

Hitlerowcy ogłaszają utworzenie warszawskiego getta przesuwają się po zastygłych w oczekiwaniu postaciach. Wzruszające jest też to, że Japończycy zapragnęli poznać doktora Korczaka, postać z przeszłości i obcego kręgu kulturowego. I to poznać poprzez teatr, a nie na przykład telewizyjny dokument.

Himowari Theatre Group Inc. Jacek Popiel "Doktor Korczak".

Reżyseria: Shigeo Kishima, Aleksander Fubisiak, muzfka: Kroke, Tokiko Kato. Występy w PWST 16-20 września 2005

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji