Artykuły

Toruń. Nagrody Festiwalu Debiutantów "Pierwszy Kontakt"

Czworo aktorów i reżyser odebrało w piątek wieczorem nagrody przyznane przez jury drugiej edycji festiwalu debiutów teatralnych Pierwszy Kontakt. Ideą festiwalu jest prezentacja najciekawszych debiutów reżyserskich i aktorskich z ostatnich dwóch lat.

Jury tegorocznego Festiwalu Debiutantów Pierwszy Kontakt tworzyli: aktorka Gabriela Muskała, reżyser Marcin Wierzchowski i krytyk Wojciech Majcherek. W ciągu siedmiu dni jurorzy obejrzeli dwanaście spektakli konkursowych.

Nagrodę za debiut aktorski w roli męskiej otrzymał Mariusz Cichoński występujący jako XX w "Emigrantach" przygotowanych przez Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie. Jury doceniło jego "wiarygodność, profesjonalizm aktorski, głęboką świadomość sceniczną i obronę granego przez siebie bohatera".

Pierwszą nagrodę za debiut w roli żeńskiej otrzymały ex aequo Anna Próchniak i Joanna Osyda za role w spektaklu "Marzenie Nataszy" z Teatru Powszechnego w Warszawie. W werdykcie podkreślono ich "wewnętrzną siłę, prawdę i dokumentalną ascetyczność w stworzeniu podwójnego portretu współczesnej nastolatki".

Jurorzy przyznali także drugą nagrodę za debiut w roli żeńskiej, którą otrzymała Edyta Ostojak za rolę Ester Pławner w "Korzeńcu" z Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Wyróżnienie przyznano jej za "naturalność, niewinność i intensywność sceniczną, dzięki którym stworzyła przejmujący portret dziewczyny, której w brudnym świecie udaje się zachować czystość"

Nagrodę za debiut reżyserski odebrał Wojciech Urbański za przedstawienie "Marzenie Nataszy" z Teatru Powszechnego w Warszawie. Jurorzy docenili jego "wnikliwość w analizie światów bohaterek, umiejętność precyzyjnej pracy z aktorem oraz odwagę powściągliwej sztuki reżyserskiej".

W tym roku o laury ubiegało się sześcioro reżyserów i dziewięcioro aktorów, a przez siedem dni wystąpiły w Toruniu teatry z Opola, Bydgoszczy, Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Kalisza, Sosnowca i Bielska-Białej. Poza konkursem został pokazany dyplom studentów krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej - "Przekleństwa niewinności" w reżyserii Łukasza Zaleskiego.

Toruński teatr zdecydował się zmienić cykl organizowanego od 1991 roku Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt na dwuletni z przyczyn finansowych. Powstałą w ten sposób lukę wypełnia organizowany od 2011 roku festiwal debiutów aktorskich i reżyserskich Pierwszy Kontakt.

Podobnie jak w przypadku Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt spektakle pokazywane są także w miejscach nie kojarzących się na co dzień z teatrem - w tym roku np. na trawniku w jednostce wojskowej. Festiwalowi towarzyszyły też spotkania z aktorami i reżyserami oraz koncerty.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji