Artykuły

Kraków. Teatralny tydzień - zapowiedzi

Teatr Nowy jak zwykle prowokuje i zaprasza w Dzień Dziecka na spektakl o dzieciobójczyniach, do tego Teatralny Hyde Parki i Liga Teatrów Studenckich. No i atrakcje dla dzieci.

"Macabra dolorosa, albo rewia dada w czternastu piosenkach z monologami"

"Chyba je rzucę na wiślaną wodę, / Chyba poratuję życie moje młode / Wisełka płynie, płynie, / Żółty piasek w głębinie / Chyba, dzieciąteczko, tobie / leżeć w tym Wiślanym grobie / Oj, żal! - Oj, strach! - Wszystko boli! / Oczy się mgłą zasnuły! / Usta się goryczą struły, serce we mnie młotem wali, / Ręka się ogniami pali / Szmateczki jego zrywam marne, / Bieży Wisła - dno jej czarne".

To fragment piosenki, którą widzowie usłyszą w najnowszym spektaklu przygotowywanym w Teatrze Nowym.

W sobotę (równocześnie Dzień Dziecka) o godz. 19.15 w Teatrze Nowym odbędzie się premiera spektaklu "Macabra dolorosa, albo rewia dada w czternastu piosenkach z monologami" w reżyserii Pawła Szarka. Muzyczny spektakl oparty został na motywach historii Katarzyny W., tekstach z Medei, listach Magdy Goebbels oraz materiałach dotyczących spraw słynnych dzieciobójczyń.

- Ten spektakl nie jest historią jednej osoby, lecz swoistym bestiariuszem i próbą wiwisekcji zjawiska, jakim jest zabicie własnego dziecka. Będzie to przede wszystkim spektakl o kobiecie. Kobiecie i jej degradacji w najbardziej intymnej sferze, którą jest bycie matką. Kobiecie w kontekście rozpadu osobowości, choroby, depresji, ale też reżimu i ideologii totalitarnych - wyjaśnia Paweł Szarek, reżyser spektaklu, w którym usłyszeć będzie można często po raz pierwszy przetłumaczone na język polski piosenki Nicka Cave'a, The Tiger Lillies, Marilyna Mansona, Einsturzende Neubauten, Cinema Strange, The Dresden Dolls, Grinderman i innych, a także autorskie utwory napisane specjalnie na potrzeby przedstawienia.

Czy twórcy chcą skorzystać z sensacji, jaką wywoływał w ostatnich miesiącach głośny proces Katarzyny W.?

- To nie pierwszy raz, kiedy w polskim teatrze mówi się o dzieciobójczyniach, ale na pewno ze względu na znaczenie tematu dla współczesnej debaty publicznej w Polsce spektakl ten, który nie ocenia, nie osądza, nie tworzy sensacji, lecz przygląda się stanowi emocjonalnemu i psychicznemu kobiet podejmujących decyzję o zabiciu dzieci, może stać się ważnym głosem w tej emocjonalnej dyskusji - odżegnują się organizatorzy.

Jak będzie faktycznie? Przekonać można się od 30 maja do 2 czerwca. Spektakl rozpoczyna cykl premier, spotkań z intelektualistami i interwencji artystycznych w ramach tegorocznego projektu "Zarządzanie strachem - festiwal sztuki angażującej" przygotowywanej przez Teatr Nowy.

"Macabra Dolorosa", reżyseria Paweł Szarek, scenariusz i wykonanie: Katarzyna Chlebny, dyrekcja muzyczna: Paweł Szarek, muzycy: Paweł Harańczyk i Łukasz Marek.

*

Liga Teatrów Studenckich

Od piątku do niedzieli w Scenie Tęcza (ul.Praska 52) odbywać się będzie ogólnopolski finał Ligi Teatrów Studenckich. Idea jest prosta - podczas trzech dni festiwalu 11 teatrów studenckich z całej Polski będzie rywalizowało ze sobą o tytuł Lidera. Spektakle oceniać będzie jury konkursowe w składzie: Jakub Palacz, Bogdan Rudnicki oraz Marek Łątkowski. W piątek od godz. 16 zobaczymy spektakle konkursowe: Teatr na Chwilę z Gryfna, Teatr Bez Vat z Poznania, Teatr Kaprys z Łap, Teatr Nie Teraz z Tarnowa oraz gościa wieczoru Kabaret Leyek z Krakowa. W sobotę od godz. 17 w konkursie wezmą udział: Tetar Krzywa Scena ze Stargardu Szczecińskiego, Teatr Nie Ma ze Szczecina, Teatr SKT na Jana z Częstochowy, Teatr Makoma z Katowic i gościnnie Teatr Terminus a quo z Nowej Soli. W niedzielę start o godz. 16.30. Konkursowo wystąpią: Teatr s.t.r.a.c.h. z Krosna, Pomarańcze w uchu na skarpie bez kartki z Goleniowa, Teatr Graciarnia z Krakowa oraz gościnnie 20:30 Teatr Terminus a quo i Teatr Krzyk z Maszewa. Galę rozdania nagród przewidziano na godz. 21.25.

Więcej na www.facebook.com/LigaTeatrowStudenckich oraz www.teatrpk.za.pl/repertuar.html.

*

Hyde Park

W sobotę i niedzielę (1-2 czerwca) o godz. 19 Teatr Zależny Politechniki Krakowskiej (ul. Kanonicza 1), Teatr Proscenium Ziuty Zającówny oraz Stowarzyszenie Teatrów Nieinstytucjonalnych STEN zapraszają na Teatralny Hyde Park "Trzy kolory humoru francuskiego". W programie znajdą się jednoaktówki, których autorami są Pierre Henri Cami, Eugene Ionesco, Théodore de Banville i Pierre Dac. Scenariusz i reżyseria: Ziuta Zającówna, muzyka i akompaniament: Andrzej Włodarz, współpraca dźwiękowa: Marek Rajss. Występują: Monika Lem, Justyna Orzechowska, Ziuta Zającówna, Grzegorz Juras, Piotr Majewski i Karol Piotr Zapała.

* W Teatrze Ludowym (os. Teatralne 34) w sobotę (1 czerwca) odbędzie się przedpremierowy (o godz. 15) i premierowy (godz. 17) pokaz spektaklu "Przygody Arka Noego" Michała Rusinka w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego. "Już od wielu dni nad Krakowem deszcz pada, leje, siąpi, mży. Barka Arka pełna już jest najróżniejszych zwierząt. I łaciate, i kudłate, pręgowane i skrzydlate znalazły schronienie przed potopem w jego niewielkim pontonie. Jednak to dopiero początek przygody, bo powódź zatopiła cały Kraków i na niebie zamiast gwiazd można oglądać złote rybki. Ponton jak arka dryfuje od Wawelu do sterczącej nad zdradliwą tonią Wieży Mariackiej i dalej do Kopca Kościuszki, a głód coraz bardziej doskwiera rozbitkom Czy zwierzakom wystarczą zabrane w pośpiechu chrupki? Czy w strugach deszczu znajdą suchy ląd? Czy z pomocą Arka znajdą nowy dom?" - czytamy w zapowiedzi.

* W sobotę o godz. 17 w Teatrze Hothaus (ul. Babińskiego 29) zobaczyć będzie można "Śpiącą Królewnę", czyli jak zapowiadają organizatorzy, oryginalną adaptację wszystkim znanej baśni o królewnie, która ukłuła się wrzecionem.

*

* A na kolorowy, szalony bal lalek zaprasza Teatr Lalki i Aktora Parawan. W niedzielę o godz. 12 rozpocznie się tam przedstawienie "Panieneczka z pudełeczka" na podstawie znanej bajki Jana Brzechwy.

W sobotę, w księgarni Bajki pod Globusem (ul. Długa 1) o godz. 12 bajki Jana Brzechwy, fragmenty "Mikołajka", "Kota Filemona" oraz "Misia Uszatka" czytać będą dziennikarka Magda Miśka-Jackowska oraz aktorki teatru Bagatela. W programie przewidziane są również warsztaty plastyczne dla prawdziwych bohaterów i niespodzianki.

* Również najbliższe spotkanie w Krakowskim Salonie Poezji w Teatrze im. Słowackiego (pl. św. Ducha 1) poświęcone będzie najmłodszym. W niedzielę o godz. 12 czeka nas "Abecadło - wiersze dla dzieci Juliana Tuwima". Poezję czytać będą Katarzyna Krzanowska, Błażej Peszek i Jan Peszek. Od 1 do 3 czerwca w Teatrze Słowackiego odbywać się będą również pokazy spektaklu "Czarnoksiężnik z krainy Oz" wyreżyserowanego przez Jarosława Kiliana z muzyką Grzegorza Turnaua.

* W Nowohuckim Centrum Kultury (al. Jana Pawła II 232) w niedzielę o godz. 12 zobaczymy, jak dorośli tancerze i dzieci wspólnie w spektaklu "Lulilulilajka" w choreografii Katarzyny Skawińskiej odmalują swoimi ruchami senne wizje.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji